Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

97 lat niepodległej Polski

11 listopada 2015, 12:00

W środę - 11 listopada na płycie jaworznickiego rynku zebrała się spora grupa mieszkańców, którzy razem z władzami miasta uczcili 97. rocznicę odzyskania przez nasze państwo niepodległości.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna, w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny. Po niej, uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Tam złożone zostały kwiaty, a aktorzy Teatru Sztuk zaprezentowali okolicznościowy program artystyczny. Następnie jaworznianie wraz z harcerzami wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

- Spotykamy się dzisiaj, by uczcić 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla każdego Polaka powinien to być dzień wyjątkowy. To od tej ważnej daty naród polski mógł wreszcie sam stanowić o sobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń... I choć był to wysiłek pokoleń, niekwestionowanym bohaterem tego wydarzenia był Józef Piłsudski - mówił podczas dzisiejszych uroczystości prezydent Paweł Silbert. - Święto Niepodległości w tym roku jest dla nas szczególnie ważne. Dzięki wyborom naszych mieszkańców, Jaworzno i region w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał naprawdę mocną reprezentację. Jutro zostanie zaprzysiężony nowy parlament, w tym dwóch jaworznian! (...) Szanowni Państwo - nie wstydźmy się naszych uczuć do kraju. Manifestujmy przywiązanie do naszych tradycji, zwyczajów, świąt, do naszej kultury. Uczmy dzieci miłości do Ojczyzny. I pamiętajmy, że patriotą jest się nie tylko podczas wielkich zagrożeń, ale także wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe, dba się o język polski, czci bohaterów oraz ważne wydarzenia i rocznice - dodał prezydent Silbert.

Po zakończeniu oficjalnej części obchodów, w Miejskiej Bibliotece Publicznej władze miasta spotkały się z kombatantami. Podczas tego spotkania prezydent Paweł Silbert wręczył Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Wyróżnienia otrzymali: Urszula Warszawska - Adamczyk, Anna Korczyk i Marian Folga.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek