Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Przygotowania do Wszystkich Świętych

28 października 2015, 12:51

Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach oraz ułatwić mieszkańcom dotarcie do cmentarzy, miasto - jak co roku - podejmuje szereg działań  przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Oprócz udogodnień w organizacji ruchu autobusów PKM, wiele pracy przed 1 listopada ma także Miejski Zarząd Dróg i Mostów.

- Już teraz nasi pracownicy są w trakcie sprawdzania, uzupełniania i poprawiania oznakowania. Przycinane są gałęzie zasłaniające znaki drogowe, ale także usuwane są śmieci w pasie drogowym Porządki obejmują także grabienie liści, zamiatanie oraz koszenie. Oczyszczane są również parkingi, drogi dojazdowe do nich oraz ciągi piesze - wyjaśnia Emilia Tura, rzecznik MZDiM. - Aby w świąteczny weekend nie powodować dodatkowych utrudnień w ruchu, związanych z naprawą uszkodzonych ulic, nasi pracownicy starają się z wyprzedzeniem usuwać ubytki w jezdniach i naprawiać najbardziej zniszczone fragmenty dróg.

Warto także wspomnieć, że MZDiM już w poprzednich miesiącach wyremontował parking przy cmentarzu w Byczynie - powstały tam miejsca postojowe, jak również infrastruktura towarzysząca, w postaci ławek, czy stojaków na rowery. Oprócz tego na bieżąco przeprowadzane są kontrole oświetlenia oraz prowadzony jest montaż nowych lamp (ul. Liliowa w rejonie cmentarza w Byczynie).

Przypominamy, że miasto zadbało także o kwestię ułatwienia mieszkańcom dojazdu na groby. 1 listopada, zgodnie z obowiązującą taryfą i zarządzeniem podpisanym już w tamtym roku przez Prezydenta Miasta, podróżowanie komunikacją miejską będzie całkowicie bezpłatne. Oprócz tego ruszą dodatkowe linie autobusowe: 380, 381 oraz 382 i wprowadzony będzie szereg zmian w rozkładach jazdy linii 307, 312, 314, 374. Modyfikacje polegają głównie na wprowadzeniu dodatkowych kursów, czy zwiększeniu obsługiwanych tego dnia przystanków.  Na temat zmian w komunikacji miejskiej, można przeczytać w materiale pt. Akcja Znicz 2015 oraz na stronie www.pkm.jaworzno.pl.

***

Przed dniem Wszystkich Świętych także Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych prowadzi prace porządkowe na cmentarzach. W Jaworznie są dwa cmentarze komunalne - w Szczakowej i na Wilkoszynie.

Pracownicy MZNK nie zapominają posprzątać grobów, których nikt nie odwiedza.

- Dbamy o to, aby na cmentarzach komunalnych zapalić symboliczną świeczkę na wszystkich grobach. Jeśli osoby utrzymujące porządek na cmentarzu widzą takie zapomniane i zaniedbane miejsce pochówku, również je porządkują - mówi Piotr Jamróz, rzecznik MZNK w Jaworznie.

Administracja cmentarzy komunalnych zwróciła się do służb miejskich komendy Policji oraz do Straży Miejskiej o wzmożone patrole 1 listopada i w dniach poprzedzających.

- Prosimy także wszystkie osoby odwiedzające groby najbliższych o zachowanie ostrożności w czasie prowadzenia samochodów. A gdy zostawiamy auto zaparkowane prosimy nie zostawiać w nim torebek, portfeli i drogocennych przedmiotów - dodaje Piotr Jamróz.

Podobnie jak w ubiegłych latach, 1 listopada brama wjazdowa na parking przy budynku administracyjnym cmentarza komunalnego Wilkoszyn będzie otwarta, aby mieszkańcy mogli wykorzystać wszystkie miejsca parkingowe.