Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Siedemdziesiątka Jedynki

23 października 2015, 16:46

Wiele pokoleń nauczycieli, absolwentów i przyjaciół szkoły wzięło dzisiaj udział w uroczystych obchodach 70-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Jaworznie. Jubileuszowe spotkanie uświetniły występy uczniów placówki oraz wspomnienia osób związanych z "gimplem".

Okrągły jubileusz I LO był także okazją do wyróżnienia osób mających niebagatelny wpływ na rozwój placówki. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego odebrał były dyrektor szkoły (w latach 1966-1986) - Józef Kozowicz. Natomiast "Super Jedynką" została uhonorowana jaworznicka gwiazda światowego formatu, która zawsze chętnie podkreśla swój związek z Jaworznem i często wspomina szkolne lata spędzone właśnie w I Liceum - Basia Trzetrzelewska, będąca gościem specjalnym uroczystości.

Dzisiejsza uroczystość była dopiero początkiem dwudniowych obchodów jubileuszowych. Na sobotę - 24 października - zaplanowano także Msze Świętą Dziękczynną w Kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny, zjazd absolwentów Liceum w budynku szkoły oraz "Bal Absolwentów" w Hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie.

W krótkiej historii "szkoły z tradycją", jaka możemy znaleźć na stronie placówki (www.1lo.jaworzno.pl) czytamy:

"Z jednej strony budynek szkolny, na którym wojna pozostawiła niezatarty ślad, sale lekcyjne, w których brakowało podstawowego sprzętu, z drugiej – marzenia jaworznian o utworzeniu na terenie miasta ogólnokształcącej szkoły średniej. Z gorących serc ludzi, pomocnych dłoni przedstawicieli społeczności lokalnej, wyrzeczeń nauczycieli, a przede wszystkim prężnej pracy i ambicji uczniów narodziło się I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki, w którym pierwszy dzwonek zabrzmiał 22 marca 1945 roku, inicjując rok szkolny 1944/1945. I choć w 1960 roku szkoła została przeniesiona do odpowiadającego jej potrzebom budynku w dzielnicy Podwale, a z biegiem lat sale lekcyjne zostały unowocześnione i przystosowane do potrzeb współczesnego procesu nauczania, to nikt nie może powiedzieć, że w jaworznickiej „Jedynce” zapomniano o tradycji. Rok do roku przekraczają jej szacowne progi kolejne pokolenia uczniów, powtarzając tym samym gest kilku tysięcy absolwentów tej szkoły, a nierzadko kontynuując w ten sposób tradycję rodzinną, bo I Liceum Ogólnokształcące jest zacnym elementem nie tylko historii miasta, ale przede wszystkim częścią historii wielu rodzin pochodzących z Jaworzna i okolic. I choć płyną lata mury szkoły wciąż przepełnia uczniowski gwar i przyjazne głosy nauczycieli. Jak nigdzie indziej naukowe formuły, filozoficzne dociekania mieszają się ze szczerym, beztroskim śmiechem i muzyką. Od początku bowiem „Jedynka” nie tylko uczy i przygotowuje do egzaminu dojrzałości, ale także pomaga swoim wychowankom rozwinąć różnorodne talenty. Nie bez przyczyny najbardziej rozśpiewana jaworznianka – Basia Trzetrzelewka – jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Równocześnie bowiem z poważną nauką, uczniowie szkoły od zawsze prowadzili bogatą działalność artystyczną. To w tych murach działał Kabaret za kratkami, śpiewał zespół Po co nam to, tańczył Zespół Tańca Towarzyskiego… Od ponad sześćdziesięciu lat „Jedynka” uczy, bawi i wychowuje kolejne pokolenia młodych ludzi, a jej siła tkwi w harmonijnym połączeniu tradycji i nowoczesności."

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek