Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

10 lat "TARCZY"

17 września 2015, 13:56

W tym roku mija 10 lat od rozpoczęcia w naszym mieście działań w ramach programu poprawy bezpieczeństwa "Tarcza". To doskonała okazja do podsumowania efektów pracy wielu jednostek, służb miejskich i osób, które na przestrzeni lat przyczyniły się do sukcesu programu. To dzięki ich zaangażowaniu Jaworzno jest dzisiaj jednym z najbezpieczniejszych miast w regionie.

W czwartek, 17 września na hali widowiskowo-sportowej MCKiS odbyła się konferencja pt. "Budowanie lokalnego systemu bezpieczeństwa na przykładzie 10 lat funkcjonowania programu "Tarcza" w Jaworznie". W spotkaniu - oprócz prezydenta Pawła Silberta i jego zastępców Dariusza Starzyckiego i Tadeusza Kaczmarka - wzięli udział m.in. nadbryg. Janusz Skulich, dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podinsp. Adam Strzebińczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz dr Robert Netczuk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia w naszym mieście był zastępca prezydenta Dariusz Starzycki.

- Burmistrzowi Nowego Jorku Rudolphowi Giulianemu udało się poprawić bezpieczeństwo miasta poprzez zaangażowanie mieszkańców do wspólnego działania. Podobnie postanowiliśmy zrobić w Jaworznie - tłumaczy  zastępca prezydenta Dariusz Starzycki.

W ramach Tarczy przez ostatnich 10 lat zrealizowano wiele różnych przedsięwzięć, m.in. finansowanie etatów dzielnicowych, dodatkowych patroli i zakupu nowych radiowozów, monitoring wizyjny i wjazdów,  akcje "Bezpieczny przystanek", "Starsi = bezpieczni", "Wyspy Pomocy", "Jestem bezpieczny na drodze", "Bezpieczny ogród" czy znakowanie rowerów. Dzięki prowadzonym działaniom w 2010 roku, projekt pn. "Jaworzno - bezpieczna gmina z Tarczą" był jako jeden z trzech najlepszych projektów z Polski prezentowany na konferencji w Brukseli. Ponadto Jaworzno zajęło pierwsze miejsce w Konkursie "Bezpieczna Gmina", którego organizatorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Oprócz prezentacji i prelekcji, podczas konferencji zebrani wysłuchali występu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

- Głównym partnerem programu "Tarcza" są sami mieszkańcy i to oni go tworzą! Jestem pewien, że kolejne lata jego funkcjonowania przyniosą wiele nowych pomysłów, projektów i rozwiązań, które ugruntują bezpieczeństwo w mieście - dodaje prezydent Dariusz Starzycki.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek