Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pamięć o zmarłych górnikach

26 sierpnia 2015, 18:14

Dzisiaj obchodzona jest kolejna rocznica najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 61 lat temu w Upadowej "Danuta" z kopalni "Jan Kanty" życie straciło 18 górników.

Uroczystości upamiętniające zmarłych rozpoczęły się w środę, 26 sierpnia po godz. 17.00 pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Zubrzyckiego. Hołd poległym oddali m.in. płk Stanisław Pakuła, Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki, Sekretarz Miasta Ewa Sidełko-Paleczny, górnicy z ZGE Sobieski oraz strażacy z OSP Osiedle Stałe. O godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Św. w intencji zmarłych górników.

***

Dramat rodzin górników nie zakończył się w chwili zalania wyrobiska - jeszcze przez kilka tygodni żyły one nadzieją na ocalenie swoich bliskich. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak płk Stanisław Pakuła, który rokrocznie organizuje uroczystości ku czci poległych górników, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek