Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Nowe torowiska i nowe drogi

24 sierpnia 2015, 09:27

W ciągu najbliższych czterech lat kilkanaście kilometrów dróg, między Szczakową a Ciężkowicami, może zostać gruntownie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw. To efekt porozumienia, które w poniedziałek - 17 sierpnia - Miasto podpisało z Polskimi Liniami Kolejowymi. PKP na drogi i wiadukty biegnące nad linią kolejową do Krakowa wyda 50 milionów złotych, gmina na remonty przeznaczy kolejne kilkanaście milionów.

W ramach porozumienia planowany jest całkowity remont ulic: Sobieskiego - na całej długości, Bukowskiej - do ul. Wolności oraz fragmenty Ks. Mroczka i Ciężkowickiej. Od podstaw mają zostać zbudowane odcinki ulic: Malczewskiego, Kolejarzy, Pożarowej, Chocimskiej oraz Nowobudowlanej - która będzie przedłużeniem ul. Sobieskiego, po południowej stronie torów do samych Ciężkowic. Dodatkowo mają powstać dwa wiadukty drogowe w ciągu ul. Bukowskiej i Sobieskiego oraz kilka tuneli dla pieszych i rowerzystów.

Porozumienie z PKP PLK posłuży również urzędnikom do pozyskiwania środków w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Dzięki niemu miejskie projekty mają szansę na dodatkowe 4 punkty podczas oceny - to około jednej piątej pełnej puli potrzebnej do uzyskania dofinansowania połowy kosztów przebudowy. W przyszłym roku w ramach NPPDL planowana jest przebudowana całego trzykilometrowego odcinka ul. Sobieskiego.

- Wszystkie inwestycje drogowe będą realizowane przy okazji przebudowy linii kolejowej Kraków-Katowice. Pierwsza próba jej modernizacji zakończyła się niepowodzeniem, jednak dzisiaj PKP ma już wszystkie niezbędne pozwolenia budowlane i projekty - wyjaśnia Tomasz Tosza z Biura Koordynacji Inwestycji. - W przyszłym miesiącu rozpoczyna się postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. Jeśli nie wystąpią żadne nieprzewidziane komplikacje przebudowa linii kolejowej i jaworznickich dróg potrwa dwa sezony budowlane.