Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Chipowanie zwierząt

29 czerwca 2015, 08:46

fot. Ilike - Fotolia.com

fot. Ilike - Fotolia.com

Po raz kolejny Jaworzno przystąpiło do programu znakowania zwierząt. W ramach stosownych umów zawartych pomiędzy miastem a lecznicami dla zwierząt, jaworzniccy właściciele czworonogów dobrowolnie i bezpłatnie mogą zachipować swojego pupila.

Problem bezdomnych zwierząt czy też tych, które się zagubiły, nie jest obcy mieszkańcom naszego miasta. Jedną z form radzenia sobie ze wspomnianymi zagadnieniami jest elektroniczne znakowanie psów i kotów poprzez wszczepienie im pod skórę mikroprocesora tzw. chipa.

Czym jest czipowanie? Jest to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Specjalnym czytnikiem można odczytać numer chipa i po sprawdzeniu w elektronicznej bazie danych uzyskać informacje o właścicielu. Umożliwia to praktycznie natychmiastowe powiadomienie go o odnalezieniu czworonoga. Elektroniczny chip z zakodowanym niepowtarzalnym numerem jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat. Elektroniczne oznakowanie jest również niezbędnym wymogiem, aby podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Usługa elektronicznego znakowania będzie wykonywana w przypadku wypełnienia przez właściciela zwierzęcia stosownego formularza, w którym wyrazi on zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z ewidencją zwierzęcia i właściciela. W przypadku psów, dodatkowym wymogiem jest  posiadanie aktualnego dowodu szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Informacje z danymi o oznakowanych zwierzętach będą na bieżąco wprowadzane przez lecznicę dla zwierząt do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL umożliwiającej identyfikację zwierząt i właścicieli. Dane z mikroprocesora (chipa) można będzie odczytać za pomocą czytnika w lecznicach dla zwierząt, schronisku dla bezdomnych zwierząt w Chełmku oraz przez Straż Miejską.  

Koszty elektronicznego znakowania pokrywa w całości Gmina do wyczerpania limitu środków finansowych przeznaczonych w roku bieżącym na ten cel.

Wykaz lecznic świadczących usługi weterynaryjne w zakresie elektronicznego znakowania zwierząt:

Gabinet Weterynaryjny S.C.
J. Krupa, M. Nieużyła

ul.Wandy 48

Gabinet Weterynaryjny "Karvet"
Anna Kardas

ul.Grunwaldzka 232

Gabinet Weterynaryjny
Michał Jóźwik
ul.Obrońców Poczty Gdańskiej 67

Gabinet Weterynaryjny "Falkon"
Agnieszka Tkacz
ul.Gliniana 12

Praktyka Weterynaryjna
Izabella Kopacz-Layer
Aleja Marszałka Piłsudskiego 33

Gabinet Weterynaryjny "Kocia Chatka"
Iwona Domagała
ul. M.Curie-Skłodowskiej 1

Przychodnia Weterynaryjna "MAWET" Małgorzata Rychlik - Kłos
Aleja Tysiąclecia 7

Centrum Zdrowia Zwierząt "Dogtor Miau" Ilona Stepańczak
ul. Grunwaldzka 215

Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Plac Górników 5, pok. 116, tel. (32) 618 17 67 lub 618 17 60 w godzinach urzędowania.