Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Grunwaldzki” Festyn

29 czerwca 2015, 11:15

Już w niedzielę, 5 lipca miłośnicy historii kolejny raz będą mogli świętować zwycięstwo bitwy pod Grunwaldem. Jak co roku w Szczakowej odbędzie się bowiem festyn "W rocznicę Grunwaldu”.

Obchody rozpoczną się w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie - Szczakowej uroczystą Mszą Świętą. W uroczystościach pod pomnikiem wezmą udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci, reprezentacje szkół, zespołów śpiewaczych i stowarzyszeń. Następnie korowód przejdzie pod Dom Kultury, gdzie jaworznianie będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Zebranym zaprezentują się m.in. zespoły śpiewacze, Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Sakriversum UElectrogórale.

Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie - Dom Kultury w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło "Szczakowa".

Szczakowa na fotografii

Niedzielne uroczystości zorganizowało po raz kolejny Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło Szczakowa, które w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności. Właśnie z tej okazji ,podobnie jak w Byczynie, planowane jest wydanie publikacji "Szczakowa w Starej Fotografii”, która zawierała będzie zdjęcia mieszkańców, dokumenty i pamiątki związane z dzielnicą.

- Prosimy jaworznian, którzy posiadają fotografie Szczakowej z dawnych lat o udostępnianie ich do stworzenia publikacji – mówi Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Szczakowa to miejsce z tradycjami, ciekawą historią. Dlatego też mieszkańcy mogą udostępniać nam zdjęcia, nie tylko z oficjalnych spotkań czy architektury naszej dzielnicy, ale też z życia rodzinnego.

Fotografie, dokumenty czy inne zdjęcia pamiątek związanych z dzielnicą można osobiście zostawiać w Domu Kultury w Szczakowej oraz w Muzeum Miasta Jaworzna bądź przesłać ich skany pocztą elektroniczną na adres info@muzeum.jaworzno.pl.

***

W roku 1909 w Szczakowej zawiązał się Komitet Obywatelski, który zwrócił do władz austriackich o zgodę na budowę pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. 15 lipca 1910 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Szczakowej i Jaworzna. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem:  1410 – 1910 Grunwald „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”. Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej. W latach późniejszych pod pomnikiem odbywało się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. W roku 1914 pod pomnikiem miała miejsce zbiórka Drużyn Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej. W okresie okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców, dzieląc los wielu pomników w Polsce. Ocalała jednak tablica, którą umieszczono ponownie w 1945 roku. Na szczycie zamontowano orła, jednak o innym kształcie, odlanego w szczakowskiej odlewni. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo.