Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Startuje akcja znakowania rowerów

19 czerwca 2015, 09:06

Program pn. "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower" wystartuje już w najbliższą sobotę - 20 czerwca, podczas obchodów Dni Jaworzna, na stadionie "Azotania". To kolejna akcja realizowana w ramach programu "Tarcza", której celem jest walka ze złodziejami. Najnowsza kampania będzie polegała na specjalnym znakowaniu rowerów, co pozwoli na łatwą identyfikację skradzionych jednośladów i ich zwrot prawowitym właścicielom.

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Oprócz samego nadania "numeru rejestracyjnego", każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji - plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Aby oznakować swój rower wystarczy pojawić się z nim w jednym z miejsc wskazanych w HARMONOGRAMIE ZNAKOWANIA. Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:

  • z przodu - w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu - w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Akcja znakowania rowerów rozpocznie się w sobotę 20 czerwca, o godz. 15.00, podczas obchodów Dni Jaworzna, na stadionie "Azotania". Numery rejestracyjne jednośladom będą także nadawane m.in. podczas dużych rowerowych imprez w naszym mieście - Tour de Pologne, Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków oraz XXI Wyścigu Rowerów Górskich. Pełny harmonogram znakowania można znaleźć w HARMONOGRAMIE.