Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Dobry Dom dla młodzieży

5 czerwca 2015, 14:44

Wyjątkowy prezent na Dzień Dziecka otrzymali w tym roku podopieczni Powiatowej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej w Jaworznie. W poniedziałek - 1 czerwca - został bowiem otwarty „Dobry Dom”, czyli nowa filia placówki, w której zamieszka czternastu wychowanków, przygotowujących się do dorosłego życia. Jaworzno jest pierwszym miastem w województwie, które stworzyło tego typu placówkę.

Jednym z ważniejszych zadań postawionych przed Miejskim Zarządem Nieruchomości Komunalnych w ubiegłym roku było wytypowanie odpowiednich lokali gminnych oraz zaadaptowanie ich na potrzeby nowej Placówki Opiekuńczo Wychowawczej. MZNK razem z przedstawicielami „Domu Dziecka” wytypowało mieszkania w budynku przy ulicy Gustawa Morcinka 7 na Osiedlu Stałym. Zdaniem wychowawców z placówki, ta lokalizacja pomoże w realizacji celu jaki stoi przed „Dobrym Domem” - nauki samodzielności w życiu codziennym i przygotowania młodzieży do dorosłego życia.

- Adaptacja pomieszczeń przy ul. Gustawa Morcinka wymagała prac rozbiórkowych i budowlanych w szerokim zakresie, ponieważ wszystkie mieszkania na pierwszym piętrze jednej z klatek schodowych zostały połączone w jeden lokal, którego powierzchnia użytkowa przekracza 200 metrów kwadratowych – wyjaśnia Piotr Jamróz z MZNK.

W nowej placówce znalazły się pokoje dla 14 wychowanków, pokój dzienny, węzeł sanitarny i duża kuchnia, w której młodzież sama będzie przygotowywała posiłki. Na potrzeby placówki została także przebudowana sieć wodno - kanalizacyjna i centralnego ogrzewania oraz zainstalowane łącze internetowe. Na parterze MZNK wyremontował ponadto jedno z mieszkań na potrzeby wychowawców placówki. Dodatkowo został przeprowadzony remont klatki schodowej.

Z kolei Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego zadbał o wyposażenie nowej placówki w niezbędny sprzęt i dopełnienie formalności prawnych związanych z powstaniem nowej jednostki, jak również reorganizacją dotychczas istniejącej placówki przy ul. Hetmańskiej 21.

Realizowane przez MZNK oraz Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych zadanie osobiście nadzorowali zastępcy prezydenta Tadeusz Kaczmarek i Dariusz Starzycki, którzy 1 czerwca, przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka, razem z dyrektor PPOW Elżbietą Motyką dokonali uroczystego otwarcia „Dobrego Domu”.

Mieszkańcy „Dobrego Domu” już się wprowadzają. Przy wsparciu kadry wychowawczej będą samodzielnie prowadzili swoje gospodarstwo domowe. Po pierwszych reakcjach dzieci można stwierdzić, że są bardzo zadowolone ze swojego nowego domu.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek