Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Nie daj szansy złodziejowi!

3 czerwca 2015, 09:33

W ramach programu "Tarcza", w Jaworznie rusza kolejna akcja, której celem jest walka ze złodziejami. Najnowsza kampania będzie polegała na specjalnym znakowaniu rowerów, co pozwoli na łatwą identyfikację skradzionych jednośladów i ich zwrot prawowitym właścicielom. Program pn. "Nie daj szansy złodziejowi - oznakuj swój rower" wystartuje 20 czerwca, podczas obchodów Dni Jaworzna, na stadionie "Azotania".

Do znakowania jednośladów stosuje się specjalny przyrząd zwany „engrawerem”, którym nanosi się na rower niepowtarzalny kod. Mikroudarowa technologia urządzenia pozwala na wykonanie precyzyjnego i niezwykle trwałego oznakowania, którego usunięcie jest niemożliwe bez widocznego uszkodzenia danego elementu. Engrawer powoduje bowiem zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Oprócz samego nadania "numeru rejestracyjnego", każdy oznakowany rower zostanie dodatkowo opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną, informującą o dokonaniu oznakowania. Wygrawerowany kod zostanie także wprowadzony do policyjnej bazy danych. Ponadto każdy właściciel roweru otrzyma potwierdzenie przystąpienia do akcji - plastikową kartę formatu dowodu osobistego.

Akcja skierowana jest do osób dorosłych, jednak dopuszcza się także oznakowanie roweru osobie nieletniej pod warunkiem uczestniczenia w tej czynności jej rodziców, opiekuna prawnego lub innej pełnoletniej osoby, której tożsamość została stwierdzona na podstawie dowodu osobistego - w tym przypadku rower zostanie zarejestrowany na osobę pełnoletnią, natomiast nieletni będzie wskazany jako użytkownik jednośladu.

Aby oznakować swój rower wystarczy pojawić się z nim w jednym z miejsc wskazanych w HARMONOGRAMIE ZNAKOWANIA. Warto pamiętać, że należy wziąć ze sobą dokument tożsamości oraz dowód zakupu lub kartę gwarancyjną roweru, który ma być oznakowany. Wykonanie graweru jest całkowicie bezpłatne, należy jednak zadbać o to, by rower spełniał wszelkie wymagania i był wyposażony w odpowiednie urządzenia:

  • z przodu - w co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
  • z tyłu - w co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
  • w co najmniej jeden sprawnie działający hamulec,
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Akcja znakowania rowerów rozpocznie się w sobotę 20 czerwca, o godz. 15.00, podczas obchodów Dni Jaworzna, na stadionie "Azotania". Numery rejestracyjne jednośladom będą także nadawane m.in. podczas dużych rowerowych imprez w naszym mieście - Tour de Pologne, Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków oraz XXI Wyścigu Rowerów Górskich. Pełny harmonogram znakowania można znaleźć poniżej.