Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Cześć i chwała bohaterom (fotogaleria)

25 maja 2015, 12:09

W 67. rocznicę zamordowania rotmistrza Pileckiego, jaworznicka młodzież, władze miasta oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych po raz kolejny pokazali, że Jaworzno pamięta o   bohaterach narodowych. Aby oddać hołd "Witoldowi" najpierw odbyła się uroczystość wspominkowa w Teatrze Sztuk, a następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Niepodległości na rynku.

Warto przypomnieć, że Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej oraz podczas kampanii wrześniowej w roku 1939, brał także udział w Powstaniu Warszawskim. Był współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej i żołnierzem Armii Krajowej. W roku 1940 dobrowolnie został więźniem obozu KL Auschwitz, gdzie był organizatorem ruchu oporu. Pobyt w Oświęcimiu pozwolił mu na napisanie tzw. Raportów Pileckiego, które są najbardziej bezpośrednimi, a przez to najbardziej wiarygodnymi raportami o Holokauście. Po wojnie został oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, która została wykonana w 1948. Oskarżenie anulowano w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika.

Uroczystości upamiętniające bohaterskie dokonania Witolda Pileckiego odbyły się w piątek - 22 maja, na trzy dni przed 67. rocznicą jego zamordowania. O godz. 10.00 w Teatrze Sztuk odbyła się akademia pt. "Ochotnik do Auschwitz", podczas której przybliżono sylwetkę rotmistrza, ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu w Auschwitz. Po części artystycznej, uczestnicy uroczystości, wśród których był także Zastępca Prezydenta Miasta Dariusz Starzycki, przeszli w pochodzie pod pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty.

Organizatorem uroczystości upamiętniających bohaterskie dokonania Witolda Pileckiego było Stowarzyszenie Młodzi Patrioci, które współpracowało ze Stowarzyszeniem Katolickim Przyjaźń Jaworznicka, Jaworznicką Inicjatywą Narodową, Świetlicą „Pod Kolegiatą” oraz Teatrem Sztuk. W wydarzeniu wzięła udział także duża grupa młodzieży z jaworznickich szkół oraz harcerze.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek