Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Rzeczowa dyskusja o Parku Lotników

19 grudnia 2014, 08:47

Jak ma w przyszłości wyglądać Park im. Lotników Polskich na Osiedlu Stałym? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć podczas poniedziałkowego spotkania konsultacyjnego z mieszkańcami. Jaworznianie wyrazili swoje zdanie co do oczekiwań względem rozwoju parku. W większości chcą oni rozbudowy istniejącej infrastruktury tak, by stworzyć przyjazną i estetyczną przestrzeń rekreacyjną.

Już ponad rok temu poznano wstępne opinie jaworznian dotyczące "Parku Lotników". Ich pierwszym efektem jest powstający tam właśnie plac zabaw i trasa rowerowa. W trakcie realizacji jest także droga osiedlowa, która przebiega po śladzie dawnej kolejki. Aktualnie prowadzone są dalsze prace konsultacyjne mające na celu poznanie społecznych oczekiwań co do przyszłości parku.

Zgodnie z przyjętymi założeniem modernizacja parku odbywać się będzie etapami. Park ma być podzielony na kilka stref aktywności, aby spełnić oczekiwania osób w różnym wieku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie tam nie tylko plac zabaw, ale także spokojne miejsce dla osób starszych oraz strefa aktywna dla osób uprawiających sport.

Poniedziałkowe spotkanie było drugim etapem tegorocznych konsultacji w sprawie przyszłości Parku Lotników. W pierwszym etapie mieszkańcy mogli wypełnić - drogą elektroniczną i tradycyjną "papierową" - specjalnie przygotowaną ankietę.

 - W sumie zebraliśmy ponad 200 ankiet - mówi dr Krzysztof Bierwiaczonek z Uniwersytetu Śląskiego, który opracował i analizował ankiety. - Mieszkańcy wskazali, że park jest przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu. Wiele osób przychodzi tu też na spacery. Dla zdecydowanej większości, bo aż 60 proc. pytanych park jest miejscem przyjaznym.

Mieszkańcy wskazali atuty parku: jego lokalizacja, dużo zieleni, cisza i spokój. Jednocześnie zwracają uwagę na elementy wymagające poprawy - m.in. amfiteatr, renowację alejek, nowe oświetlenie, stworzenie kawiarni parkowej, wybiegu dla psów i toalety. Park Lotników jest miejscem lubianym, wymaga jednak prac mających na celu stworzenie przyjaznej i estetycznej przestrzeni rekreacyjnej.

- Jako architekci musimy czasem schować ambicje do kieszeni. Park ma być miejscem dla ludzi. Dobrze zaprojektowana przestrzeń, to tylko takie miejsce, gdzie mieszkańcy chcą spędzać czas. Dlatego trzeba ich słuchać - tłumaczy Maria Skotnicka z pracowni projektowej MS Design. - Po przeprowadzeniu ankiety dzisiaj wiemy już, że najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców jest odtworzenie dawnej infrastruktury parkowej oraz wzbogacenie jej o elementy sportowo-rekreacyjne. Według jaworznian nawiązania architektoniczne i infrastrukturalne do nazwy parku nie są konieczne.

Już wkrótce odbędą się warsztaty projektowe, podczas których uczestnicy będą komponować elementy przestrzeni parku i zapoznawać się z możliwościami, również prawnymi, pewnych rozwiązań.

Osoby chętne do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy do zgłaszania się na maila parkijaworzno@gmail.com lub pod nr tel. 691 750 691. Warsztaty odbędą się w Młodzieżowym Domu Kultury na Osiedlu Stałym (ul. Inwalidów Wojennych 2) w dniach 9-11 stycznia 2015 r.

***

Niedawno mieszkańcy Jaworzna mogli zobaczyć makietę przedstawiającą jak będzie wyglądała strefa przeznaczona dla młodszych dzieci. Ta część placu będzie wyposażona w drewniane urządzenia nawiązujące do lotnictwa. Dzieci będą mogły tutaj m.in. wspiąć się do skrzydlatego domku na drzewie lub zwiedzać kadłub samolotu.

W strefie dla dzieci starszych zostaną zainstalowane najnowocześniejsze urządzenia do zabawy, m.in.: kostki i kule wspinaczkowe, huśtawka czteroramienna, równoważnia. Pomiędzy strefami dla dzieci zostaną zamontowane urządzenia rekreacyjne dla dorosłych, czyli popularna siłownia pod chmurką. Ćwiczący tutaj rodzice będą mogli doglądać bawiące się obok dzieci. W siłowni będzie dostępnych siedem urządzeń, m.in. kierownice, wioślarz, biegacz, wspinacz, narciarz.

Nowy plac zabaw powstanie na terenie obok amfiteatru, a wszystkie urządzenia do zabawy dzieci staną na bezpiecznej nawierzchni poliuretanowej. Teren zostanie ogrodzony i będzie monitorowany całodobowo. Dodatkowo zostanie zainstalowane oświetlenie, kosze na śmieci, ławki oraz stojak na rowery.