Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zwycięzcy wyłonieni

23 września 2014, 13:05

Wyłoniono laureatów konkursów na koncepcję architektoniczno - budowlaną przebudowy hali MCKiS w centrum miasta i projekt przekształcenia placu dworcowego Jaworzno-Szczakowa w Miejskie Centrum Integracji Transportu w Jaworznie. Wybrane projekty mogą w przyszłości odmienić miasto, a według konkursowego jury hala stałaby się wręcz kultowym miejscem.

Przedmiotem konkursów było opracowanie koncepcji architektoniczno-budowlanej przebudowy Hali Widowiskowo - Sportowej w Jaworznie i projekt przekształcenia placu dworcowego Jaworzno-Szczakowa w Miejskie Centrum Integracji Transportu w Jaworznie. Autorzy zwycięskich projektów otrzymali nagrody pieniężne i zaproszenie do negocjacji, w trybie zamówienia z wolnej ręki dotyczącego wykonania dokumentacji budowlano – wykonawczej dla hali, lub jak w przypadku Szczakowej - opracowanie wniosku i projektu dla uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.

Szansa na kultowe miejsce

Zadaniem uczestników było przede wszystkim opracowanie projektu przebudowy elewacji zewnętrznej hali z uwzględnieniem standardów budownictwa niskoenergetycznego. Konkurs miał poprawić funkcjonalność obiektu oraz zagospodarowania terenu wokół hali sportowej.  Maksymalny koszt planowanej inwestycji to 10 mln złotych.

Wszystkie powyższe zalecenia konkursowe najlepiej spełnili architekci z pracowni Architektura i Sztuka architekt Mirosław Rąbalski z Gliwic. Według składu sędziowskiego konkursu projekt wyróżnia się prostotą i elegancją poprzez zachowanie jednorodnego materiału. - Niewątpliwym atutem jest też możliwość jego atrakcyjnej iluminacji. Dzięki temu rozwiązaniu obiekt ma szansę uzyskać nową jakość i stać się ikoną w przestrzeni śródmieścia. Zaletą jest też koncepcja kładki prowadzącej do przystanków – tłumaczy Teobald Jałyński, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Architektury.

Nowe życie dla Szczakowej

Do konkursu na stworzenie na placu przed istniejącym budynkiem dawnego dworca kolejowego Jaworzno - Szczakowa oraz na terenach do niego przyległych infrastruktury transportu, umożliwiającej w maksymalny sposób wygodne przesiadanie się między różnymi środkami transportu, przystąpiło sześć firm.

Konkursowe projekty miały pokazać, że dworzec w Szczakowej ma stać się głównym miejskim punktem obsługującym duże potoki pasażerskie linii E30, w tym międzyaglomeracyjnego połączenia między Katowicami a Krakowem. Najlepszą pracę przygotowała firma architektoniczna  z Krakowa - 9780 Architekci Homiński Jezierski Sp. J. Przedstawiony projekt doskonale opanował zagadnienia komunikacyjne i zaproponował rozwiązania przestrzenne które pozwolą na stworzenie wyróżniającej się przestrzeni publicznej w Szczakowej.

- Po zakończeniu przebudowy linii podróż do Katowic ze Szczakowej będzie trwała około kwadransa, a do Krakowa około pół godziny. Z powodu takiego wzrostu atrakcyjności podróży koleją podjęliśmy decyzję o przebudowie okolic dworca Szczakowa na centrum przesiadkowe. O pieniądze unijne na ten cel będziemy aplikować w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. - Chcemy żeby przebudowa linii kolejowej i budowa centrum przesiadkowego były ze sobą skoordynowane. Podobnie jak realizacja brakujących odcinków Obwodnicy Północnej - dzięki której dojazd do dworca w Szczakowej z innych części miasta będzie omijał Górę Piasku i centrum Szczakowej. Jeśli plan ten uda się zrealizować, już za kilka lat Szczakowa ma szansę stać się ponownie głównym centrum komunikacyjnym dla całego Jaworzna, a sama dzielnica zacznie tętnić życiem.

Pokonkursowe dyskusje

W najbliższy piątek odbędzie się pierwsza z dwóch pokonkursowych dyskusji. - Dyskusja jest ważnym elementem postępowania konkursowego, na który zaprosiliśmy autorów i sędziów, w celu wymiany poglądów na tematy będące przedmiotem obydwu konkursów – dodaje Teobald Jałyński.

Spotkania odbędą się w gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej (Rynek Główny 17): ws. hali w dniu 26 września (piątek) o godz. 15.00 i ws. Szczakowej w dniu 3 października (piątek) o godz. 15.00.


 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek