Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

W Jaworznie powstanie velostrada

1 września 2014, 10:17

fot. © lassedesignen - Fotolia.com

fot. © lassedesignen - Fotolia.com

Siedem miesięcy ma krakowska spółka MP-Mosty na zaprojektowanie odcinka velostrady dla rowerzystów łączącej Osiedle Stałe ze Śródmieściem i dalej przez Jeziorki aż do Ciężkowic. W miniony piątek, 29 sierpnia Gmina zawarła umowę na sporządzenie projektów budowlanych i wykonawczych Integracji Dróg dla Rowerów.

- To przedsięwzięcie jest realizowane z inicjatywy coraz silniejszego środowiska rowerowego - to rowerzyści będą mieli największy wpływ na rozwiązania techniczne dróg dla rowerów - mówi Tomasz Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. - Planowana velostrada to bezkolizyjna droga łącząca największe miejskie osiedla i bezpośrednio dostępna dla większości mieszkańców.

Prace nad IDR rozpoczęły się w lutym. W ciągu kilku miesięcy jaworzniccy rowerzyści "narysowali" docelowy układ dróg dla rowerów dbając o to, żeby był zachęcający do codziennych podróży i jednocześnie optymalny pod względem kosztów jego realizacji. Urzędnicy negocjując unijne wsparcie dla projektu zapewnili środki na realizację najważniejszego odcinka w procedurze pozakonkursowej.

Velostrada to pierwsza taka droga w kraju - będzie bezkolizyjna, posiadająca dwie jezdnie i chodnik dla pieszych, którzy chcieliby wzdłuż trasy rowerowej poruszać się między dzielnicami.

- Odcinek między Osiedlem Stałym i Centrum będzie krótszy od drogi, którą pokonują samochody, co jest zupełnie niespotykane, gdyż projektanci zwykle starają się jak najbardziej skracać drogi dla samochodów zmuszając pieszych i rowerzystów do nadkładania drogi - dodaje Tomasz Tosza.

Projekt blisko 10 km dróg dla rowerów, dwóch kładek i jednego tunelu będzie kosztować 190 tys. zł. Budowa velostrady zaplanowana jest na 2016 rok.