Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Pamięć o zmarłych górnikach

28 sierpnia 2014, 09:26

W tym tygodniu obchodzona była kolejna rocznica najtragiczniejszych wydarzeń w historii jaworznickiego górnictwa. 60 lat temu w Upadowej "Danuta" z kopalni "Jan Kanty" życie straciło 18 górników.

Uroczystości upamiętniające zmarłych rozpoczęły się 26 sierpnia po godz. 17.00 pod Pomnikiem Poległych Górników przy ul. Zubrzyckiego. Hołd poległym oddali m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, górnicy z ZGE Sobieski oraz strażacy z OSP Osiedle Stałe. O godzinie 18.00 w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Narodowej została odprawiona Msza Św. w intencji zmarłych górników.

***

Dramat rodzin górników nie zakończył się w chwili zalania wyrobiska - jeszcze przez kilka tygodni żyły one nadzieją na ocalenie swoich bliskich. Groby porozrzucane po różnych częściach kwater cmentarnych miały zatrzeć ślady i pamięć o tamtym wydarzeniu. Jednak dzięki takim osobom jak płk Stanisław Pakuła, który rokrocznie organizuje uroczystości ku czci poległych górników, pamięć o tamtych tragicznych wydarzeniach trwa.

Obrazek