Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Upamiętnili Grunwald!

30 czerwca 2014, 11:46

Pamięć o historycznym starciu wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu w 1410 roku jest systematycznie kultywowana. Jak co roku, także mieszkańcy Jaworzna mogli złożyć hold polskim rycerzom w ramach uroczystych obchodów 604. rocznicy jednej z najważniejszych bitew europejskiego średniowiecza.

Uroczystości upamiętniające starcie sprzed sześciu stuleci rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele św. Elżbiety Węgierskiej, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem Grunwaldzkim. W obchodach 604. rocznicy bitwy pod Grunwaldem wzięli udział m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, radni rady miejskiej oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych, jaworznickich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a także harcerze i mieszkańcy miasta.

Po oficjalnej części uroczystości pod pomnikiem zebrani goście przenieśli się do pod szczakowski Dom Kultury, gdzie odbywała się dalsza cześć obchodów i festyn rycerski, który jest każdego roku najlepszą okazją do przybliżenia mieszkańcom średniowiecznych zwyczajów.

Oprócz pokazów walki rycerskiej zaprezentowanych przez Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej, można także było obejrzeć zbroje i uzbrojenie oraz dowiedzieć się więcej o zwyczajach średniowiecznego społeczeństwa. Niedzielny festyn był również doskonałą sposobnością, aby docenić twórczość zespołów śpiewaczych, wystąpiły m.in. "Dąbrowianki" oraz "Szczakowianki". Ponadto na przybyłych gości czekało wiele atrakcji w tym przejażdżka dorożką. "Gwiazdą" wieczoru były znane z telewizyjnego talent show - Ewa i Kasia Goławskie.

Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie - Dom Kultury w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło "Szczakowa"

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek