Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia 2013, 13:11

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Na co dzień nie poświęcamy jej wiele uwagi, traktując ją jako miejsce ofiarowane nam do życia i rozwoju. Jednak dzięki trosce tych, którym losy naszej planety są bliskie, co roku obchodzimy największe ekologiczne święto świata i to aż w 192 krajach. Hasło tegorocznej imprezy -  "Elektroodpady - proste zasady" skupia naszą uwagę na  właściwym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Dzięki takim inicjatywom, może choć w dniu święta Ziemi skłonimy się do refleksji, że nic nie jest nam dane "na zawsze" i o najwyższe dobra naturalne trzeba się troszczyć.

Temat segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest niezwykle istotnym zagadnieniem z punktu widzenia ochrony środowiska. Normy prawne regulują zobowiązania dotyczące elektroodpadów. Obowiązki te dotyczą producentów, importerów, sprzedawców oraz konsumentów, porządkują także system zbierania, recyklingu i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Właściwe postępowanie ze zużytymi urządzeniami to nie tylko ochrona środowiska, czy ogólno pojęta troska o zdrowie człowieka, ale również oszczędność surowców naturalnych wykorzystywanych do produkcji nowych urządzeń. Podczas tegorocznej kampanii niezwykle istotny jest jej przekaz - zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny to element niebezpieczny,więc nie może być wyrzucany wraz z innymi odpadami do śmietnika. Niezwykle ważne jest, aby podczas Dnia Ziemi upowszechnić właściwe postępowanie z elektroodpadami, zachęcić do segregowania oraz poinformować o korzyściach płynących z recyklingu.

Aby dobre przyzwyczajenia wpajać od najmłodszych lat, jaworznickie przedszkolaki w ramach uroczystości związanych z Dniem Ziemi, gościły w Teatrze Sztuk, gdzie obejrzały spektakl w wykonaniu Teatralnej Grupy Wielozadaniowej zatytułowany dokładnie tak samo jak hasło przewodnie dzisiejszego dnia, czyli "Elektroodpady - proste zasady". Ponadto każde przedszkole w naszym mieście otrzymało książeczki edukacyjne pt. "Rady na odpady”, mające pomóc maluchom zrozumieć jaką istotną kwestią, ze względu na dobro środowiska naturalnego, jest odpowiednie segregowanie odpadów.