Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

"Miasto siedmiu Rynków" w kolejnych dzielnicach

7 czerwca 2016, 11:51

Rozpoczęty w ubiegłym roku projekt "Miasto Siedmiu Rynków" wchodzi w kolejne dzielnice. Pierwsze konsultacje w ramach projektu odbyły się w Byczynie i Jeleniu. W Byczynie poddano rewitalizacji zwyczajowe centrum dzielnicy - tam prace są na ukończeniu. Z kolei w Jeleniu pierwsze łopaty wbito w teren dotychczasowego parku pomiędzy  pomiędzy ulicami: Wygoda i Jeleń Rynek. Teraz nadszedł czas na konsultacje z mieszkańcami kolejnych dwóch dzielnic: Dąbrowy Narodowej i Długoszyna.

- W dzielnicy Długoszyn we wtorek, 14 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie, które będzie formą debaty i warsztatów projektowych dla mieszkańców. Takim samym trybem będziemy konsultować się z mieszkańcami Dąbrowy Narodowej w czwartek, 16 czerwca. Prezentacja projektów rynków w tych dwóch dzielnicach odbędzie się w lipcu - mówi Leszek Gancarczyk, kierownik referatu inicjatyw i konsultacji społecznych UM.

Taka jest zresztą idea całego projektu. W planowaniu rewitalizacji ważnych przestrzeni publicznych w dzielnicach biorą udział mieszkańcy. To od ich wyobraźni zależy jak będzie wyglądała przestrzeń, która ma cieszyć i integrować całą dzielnicę. W spotkaniach wezmą udział wzięli architekci krajobrazu, którzy będą przelewali pomysły mieszkańców na papier i tworzyli wizualizacje. Prace projektowe pozwolą na stworzenie przyjaznych miejsc charakterystycznych dla poszczególnych dzielnic.

Byczyna i Jeleń

Warsztaty i debaty, w których uczestniczyli mieszkańcy Byczyny i Jelenia okazały się bardzo twórcze. Oprócz standardowych elementów, które powinny znajdować się na odnowionych placach, jak na przykład ławki, kosze, latarnie, mieszkańcy postanowili sięgnąć do historycznych źródeł i wyposażyć rynki w symbole charakterystyczne dla tych dzielnic. I tak, w Jeleniu przy zabytkowej studni posadowiona zostanie rzeźba jelenia. W Byczynie na rynku spocznie rzeźba byka, aby jednak do końca wypełnić symbolikę dzielnicy, przy leżącym byku zasadzony zostanie buk. Według źródeł nazwa dzielnicy ma swoje początki właśnie od tych dwóch symboli, zagospodarowane zostanie również historyczne źródełko - "stok".

Wszystkie elementy projektu są realizowane z zaangażowaniem społeczności lokalnych. Od początku mówił o tym prezydent miasta.

- Jednym z kluczowych założeń, które zapowiadałem, jest aktywne włączenie mieszkańców w proces programowania rozwoju naszych dzielnic. Stąd też decyzja o zorganizowaniu cyklu konsultacji społecznych w postaci specjalnych warsztatów, debat i prezentacji - mówi prezydent Paweł Silbert.

Harmonogram spotkań w dzielnicach:

Długoszyn:

  • Debata i projektowanie osiedlowego rynku, Klub pod Skałką, ul. Dąbrowska 17 - 14 czerwca (wtorek) godz. 17.00
  • Prezentacja projektu i dyskusja, Klub pod Skałką, ul. Dąbrowska 17 - 5 lipca (wtorek) godz. 17.00

Dąbrowa Narodowa:

  • Debata i projektowanie osiedlowego rynku, Wspólnota Betlejem, ul. Długa 16 - 16 czerwca (czwartek), godz. 17.00
  • Prezentacja projektu i dyskusja, Wspólnota Betlejem, ul. Długa 16 - 7 lipca (czwartek), godz. 17.00