Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Bezpieczeństwo na trasie wyścigu

28 lipca 2015, 09:16

Tour de Pologne to nie tylko duże wydarzenie sportowe, ale także ogromne wyzwanie logistyczne związane z przygotowaniem i zabezpieczeniem trasy przejazdu. O bezpieczeństwo kolarzy oraz kibiców dbać będą pracownicy służb mundurowych - policjanci, strażacy i strażnicy miejscy - pracownicy służb drogowych oraz osoby wchodzące w skład służb techniczno-informacyjnych obsługujących tegoroczny wyścig. 5 sierpnia - w trakcie imprezy i bezpośrednio przed nią - trzeba się będzie liczyć z ograniczeniami w ruchu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców i przedsiębiorców mających swoje nieruchomości bezpośrednio przy wytyczonej trasie przejazdu.

Przypomnijmy, że czołowych zawodników światowego kolarstwa zobaczymy w Jaworznie w środę - 5 sierpnia - podczas startu do IV etapu 72. wyścigu Tour de Pologne. Budowa miasteczka rowerowego na rynku rozpocznie się już od wczesnych godzin rannych, natomiast sami kolarze pojawią się na starcie ok. godz. 11.30. Godzinę później na trasę wyścigu ruszy kolumna pojazdów technicznych, a o 12:50 odbędzie się start honorowy samych zawodników, którzy po przejechaniu rundy po Śródmieściu (ul. Pocztowa, Grunwaldzka, Mickiewicza, Sławkowska, Obrońców Poczty Gdańskiej, Słowackiego, Rynek) ruszą w kierunku Chrzanowa (ul. Pocztowa, Grunwaldzka, Krakowska, Niemcewicza, Jana Pawła II, Krakowska).

- Pojawienie się peletonu 72. Tour de Pologne w Jaworznie to na pewno wyjątkowe wydarzenie sportowe dla wszystkich fanów kolarstwa. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że przy imprezie tej rangi, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zawodnikom i kibicom, w mieście pojawią się dość poważne utrudnienia w komunikacji - tłumaczy Sebastian Kuś z Biura Promocji i Informacji UM.

mapka-objazdów-tour-de-pologneW dniu wyścigu - w środę 5 sierpnia z ruchu całkiem wyłączona zostanie ul. Pocztowa oraz Narutowicza - pomiędzy ul. Pocztową a Zagłoby - gdzie swoje zaplecze będą miały ekipy zawodników startujących w wyścigu, które zajmą także parkingi przy Policji i Muzeum. To spowoduje, że ul. Biała będzie przejezdna tylko od ul. Sądowej w kierunku ul. Wandy, a ul. Zielona oraz łącznik przy PZU będą "zaślepione". Wymuszenie objazdu ulicami sąsiednimi spowoduje, że całkowity zakaz parkowania będzie obowiązywał na ul. Urzędniczej i Zagłoby oraz przejezdnym fragmencie ul. Narutowicza. Duży nacisk będzie położony także na kwestię zakazu parkowania na trasie pętli, jaką kolarze zrobią w Śródmieściu, a szczególnie na ul. Pocztowej, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego.

Dodatkowe utrudnienia pojawią się także na około pół godziny przed startem kolumny technicznej a później peletonu, czyli ok. godz. 12.00, kiedy zamknięta zostanie cała trasa przejazdu, od Śródmieścia aż do Chrzanowa. W tym czasie, okresowych utrudnień w ruchu należy się spodziewać na całej długości wyścigu oraz na drogach krzyżujących się z trasą peletonu.

- O zachowanie szczególnej ostrożności prosimy zarówno kierowców, jak i kibiców, którzy będą oczekiwać na kolarzy wzdłuż trasy ich przejazdu - apeluje Sebastian Kuś. - Z całą pewnością najatrakcyjniejszym miejscem do obserwowania zmagań cyklistów będzie Rynek, gdzie odbędzie się uroczysty start do IV etapu wyścigu. Zachęcam mieszkańców do tego, aby przyszli na Rynek i na żywo dopingowali najlepszych kolarzy świata.