Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Już jutro Tour de Pologne w Jaworznie!

5 sierpnia 2014, 08:32

www. Fotolia.com

www. Fotolia.com

W środę, 6 sierpnia jaworznianie będą mieli okazję kibicowania najlepszym kolarzom świata. Przez Jaworzno przejedzie peleton 71. Tour de Pologne. W związku z wyścigiem mieszkańców czekają czasowe utrudnienia w ruchu. Zmiany w kursowaniu autobusów zapowiada również Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

Tour de Pologne to nie tylko duże wydarzenie sportowe, ale także ogromne wyzwanie logistyczne związane z przygotowaniem i zabezpieczeniem trasy przejazdu. O bezpieczeństwo kolarzy jak również kibiców dbać będą pracownicy służb mundurowych - policjanci, strażacy i strażnicy miejscy - pracownicy służb drogowych oraz osoby wchodzące w skład służb techniczno-informacyjnych obsługujących tegoroczny wyścig. W tym dniu trzeba się będzie liczyć z ograniczeniami w ruchu. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców i przedsiębiorców mających swoje nieruchomości bezpośrednio przy wytyczonej trasie przejazdu.

Najlepsi cykliści z całego świata wjadą do Jaworzna od strony Bukowna, a następnie - ulicami: Bukowską, Kolejarzy, Jagiellońską, przejadą przez Szczakową i udadzą się  - ulicami: Jaworznicką, św. Wojciecha, Obrońców Poczty Gdańskiej i Słowackiego w stronę centrum miasta. Na rynku, w pobliżu biblioteki, na najszybszych na trasie kolarzy będzie czekała premia lotna. Po jej pokonaniu peleton skręci na rondzie Solidarności na ul. Grunwaldzką a następnie na rondzie WOŚP w ul. Kolejową, by Trasą Śródmiejską, wzdłuż DK 79, pojechać w kierunku Mysłowic i dalej do Katowic. W stolicy Śląska znajdować się będzie meta 4. odcinka 71. Tour de Pologne, który łącznie będzie liczył 236 kilometrów.

- Pojawienie się peletonu 71. Tour de Pologne w Jaworznie to na pewno wyjątkowe wydarzenie sportowe dla wszystkich fanów kolarstwa. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że przy imprezie tej rangi, w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa zawodnikom i kibicom, w mieście pojawią się dość poważne utrudnienia w komunikacji - mówi Artur Zięba, komendant Straży Miejskiej.

Ograniczenia w ruchu

Pierwsze ograniczenia w ruchu będą wprowadzone już w nocy z 5 na 6 sierpnia - wtedy to na ulicy Pocztowej zacznie obowiązywać całkowity zakaz parkowania. Z kolei w dniu wyścigu - w środę 6 sierpnia ul. Pocztowa zostanie całkiem wyłączona z ruchu, a bezwzględny zakaz parkowania będzie egzekwowany również wzdłuż ul. Obrońców Poczty Gdańskiej (od ul. Św. Wojciecha do Słowackiego) i ul. Słowackiego. Czasowych utrudnień w ruchu należy się też spodziewać na całej długości wyścigu oraz na drogach krzyżujących się z trasą peletonu.

- Oczywiście największe utrudnienia pojawią się bezpośrednio przed spodziewanym przejazdem kolarzy - podkreśla komendant Zięba. - Apeluję, aby stosować się do poleceń służb mundurowych i osób zabezpieczających trasę wyścigu, którzy rozstawieni będą na poszczególnych skrzyżowaniach.

O ograniczeniach powinni pamiętać także przedsiębiorcy prowadzący działalność w lokalach usytuowanych wzdłuż trasy peletonu. Ewentualne dostawy towaru należy zaplanować z uwzględnieniem spodziewanych ograniczeń w ruchu.

- Spodziewamy się, że kolarze wjadą do Jaworzna ok. godz. 14.10, jednak poważne ograniczenia w ruchu pojawią się już o godz. 13.00 i potrwają zapewne do ok. 15.00. Wszystko uzależnione będzie od prędkości peletonu na całej trasie 4. etapu - wyjaśnia Sebastian Kuś z Biura Promocji i Informacji UM. - O zachowanie szczególnej ostrożności prosimy zarówno kierowców, jak i kibiców, którzy będą oczekiwać na kolarzy wzdłuż trasy ich przejazdu. Z całą pewnością najatrakcyjniejszym miejscem do obserwowania zmagań cyklistów będzie Rynek, gdzie zawodnicy walczyć będą o premię lotną. Zachęcam mieszkańców do tego, aby przyszli na Rynek i na żywo dopingowali najlepszych kolarzy świata.

Komunikacja miejska

Jaworznicki PKM prosi mieszkańców o wcześniejsze planowanie środowych podróży. Utrudnienia związane z przejazdem kolarskiego peletonu spowodowane wiążą się nie tylko z utrudnieniami w ruchu w naszym mieście. Zamknięte będą bowiem drogi w kolejnych miastach na trasie wyścigu – Sosnowcu, Mysłowicach i Katowicach.

Zmiany w organizacji komunikacji miejskiej:

Linia: A
Wszystkie popołudniowe kursy obsługiwać będą w Katowicach wyłącznie przystanek KATOWICE WALERIANA, który funkcjonował będzie jako przystanek końcowy i początkowy. Poranne kursy wykonane zostaną bez zmian.

Linie: E i J
Do godz. 10:00 kursowanie bez zmian do przystanku KATOWICE ALEJA KORFANTEGO.
Od godz. 10:00 do godz. 13:00 skrócenie tras do przystanku zastępczego KATOWICE ZAWODZIE PĘTLA.
Od godz. 13:00 do godz. 15:30 przejazd do Katowic drogą krajową S1, autostradą A4 oraz drogą krajową 86 do przystanku zastępczego KATOWICE WALERIANA (przystanek na co dzień obsługiwany przez linię A), z pominięciem Mysłowic oraz przystanków SOSNOWIEC JĘZOR JAWORZNICKA, SOSNOWIEC NIWKA KOŚCIÓŁ, KATOWICE WILHELMINA SKRZYŻOWANIE oraz KATOWICE ZAWODZIE OŚRODEK SPORTOWY.
Od godz. 15:30 do godz. 18:00 skrócenie tras do przystanku zastępczego KATOWICE ZAWODZIE PĘTLA.
Od godz. 18:00 kursowanie bez zmian do przystanku KATOWICE ALEJA KORFANTEGO.

Linie: S, 303, 304, 305, 306, 307, 311, 312, 313, 314, 319, 367, 368, 369
Z powodu całkowitego zamknięcia dróg w Jaworznie w godzinach 12:00 - 15:00 zawieszone zostaną wybrane kursy. Dla każdej z linii w internetowym rozkładzie jazdy za pomocą czytelnych oznaczeń wskazane zostały kursy, które nie zostaną wykonane.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.pkm.jaworzno.pl.