Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Prehistoryczne zwierzęta GEOsfery

14 listopada 2013, 10:02

Po szeregu prac wykonanych w GEOsferze, widocznych "gołym okiem" w kamieniołomie Sadowa Góra, w październiku ruszyły także roboty w zaciszu gabinetów projektantów, w ramach których powstają m.in. modele i wizualizacje prehistorycznych zwierząt.

Ślady egzystencji różnorodnych roślin i zwierząt sprzed 230 milionów lat są na Sadowej Górze niezwykle liczne. O bujności życia w triasie świadczy kilkudziesięciu metrowy profil ścian zbudowanych w całości z materii pochodzenia organicznego. Jesienne wykopaliska, zorganizowane na terenie kamieniołomu we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, wzbogaciły kolekcję GEOsfery o kolejne cenne znaleziska - głównie fragmenty kopalnych kości notozaura.

Po wykopaliskach przyszedł czas na paleorekonstrukcje. Nad odtworzeniem biocenozy triasowego morza pracuje od października tego roku Marta Szubert, twórczyni najlepszych w Polsce rekonstrukcji prehistorycznych organizmów. Zgodnie z zaproponowaną przez autorkę koncepcją, w sali dydaktycznej GEOsfery będziemy mogli dosłownie "wejść" w scenę podwodnego polowania. Pomiędzy filarami budynku zostaną rozpięte kilkumetrowe fotokolaże, stanowiące połączenie współczesnych podwodnych fotografii i komputerowych wizualizacji zwierząt zamieszkujących triasowe morze. Krajobraz z kolażu będzie tłem dla głównych bohaterów przestrzennego "obrazu" czyli modeli notozaurów, ryb, małż, ramienionogów oraz barwnych liliowców - kwiatokształtnych zwierząt żyjących w skupieniach przypominających podwodne łąki.

Prace Marty Szubert, w tym rekonstrukcje notozaurów, można zobaczyć m.in. na ekspozycji Wydziału Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu - www.muzeum.wnoz.us.edu.pl. Modele wykonywane dla GEOsfery, mimo że przedstawiające ten sam gatunek, będą się nieco różnić anatomicznymi detalami. Wszystko za sprawą nowych odkryć i danych wyinterpretowanych z materiału kostnego pozyskanego w trakcie najnowszych wykopalisk.

Przypominamy, że w pełni wyposażony i ukończony ośrodek, który ma szansę stać się wyjątkową atrakcją dla osób szukających ciekawego miejsca do wypoczynku i geoturystyki ze Śląska, Zagłębia i Małopolski, zostanie udostępniony zwiedzającym już w połowie przyszłego roku.

ObrazekObrazekObrazekObrazek