Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

GEOsfera

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek

GEOsfera - czyli wyjątkowe centrum edukacji geologiczno - ekologicznej, powstaje w Jaworznie na terenie byłego kamieniołomu Sadowa Góra. Ten unikatowy w skali całego kraju park tematyczny będzie miejscem nauki, wypoczynku i rozrywki, atrakcyjnym dla wszystkich mieszkańców miasta, zarówno tych stawiających na edukację jaki i tych, którzy będą odwiedzać GEOsferę w celach czysto rekreacyjnych.

Kamieniołom Sadowa Góra, z uwagi na skupienie, na stosunkowo niewielkim obszarze, różnorodnych zjawisk geologicznych (m.in. kras, tektonika, mineralizacja, stanowisk paleontologicznych oraz śladów dziedzictwa górniczego), jest doskonałym miejscem do tego, aby stać się obiektem dydaktycznym. W przyszłości może stać się atrakcyjnym miejscem przeprowadzenia praktyk studenckich, lekcji przyrody lub geografii, które na długo zapadną w pamięci młodzieży.

Nieczynny kamieniołom wapieni Sadowa Góra wraz z planowanym w jego obrębie Ośrodkiem Edukacji Ekologiczno-Geologicznej GEOsfera, ma także doskonałe predyspozycje by stać się jednym z ważniejszych punktów geoturystycznych w Polsce, promującym szeroko pojęte nauki przyrodnicze. Jego walory zostały docenione przez Państwowy Instytut Geologiczny, który pomysł utworzenia GEOsfery obłą patronatem i współuczestniczy w procesie tworzenia ścieżek i obiektów dydaktycznych na terenie kamieniołomu.

Już niebawem wszyscy chętni będą mogli zwiedzać park tematyczny, w którym prehistoria świata i Jaworzna będzie wciąż żywa. Do końca 2013 roku zakończy się pierwszy etap inwestycji, który zakłada stworzenie atrakcyjnego terenu rekreacyjnego. Na terenie GEOsfery znajdzie się też niewielki pawilon dydaktyczno - wystawienniczy, tematyczny plac zabaw dla dzieci, ścieżki z tablicami edukacyjnymi, oczko wodne oraz prawdziwa gratka dla amatorów botaniki - ogród sensoryczny.

- Będą się tam znajdowały rośliny reagujące na dotyk i rośliny zapachowe - mówi geolog powiatowy Agnieszka Bartyzel. - Całość przyjmie formę ogrodu skalnego, który będzie zachwycał i działał na wszystkie zmysły.

Ale głównym bohaterem Sadowej Góry będzie Notozaur, którego szczątki zostały odkryte właśnie na tym terenie. Oprócz niego, w miejscu dawnego kamieniołomu, pojawi się 12 innych, wyjątkowych rekonstrukcji - będą to najstarsze czworonożne zwierzęta lądowe - przodkowie dinozaurów, których szczątki zostały odkryte kilka lat temu na śląsku przez polskich naukowców. Ponadto powiew prehistorii wzmocnią rekonstrukcje lasu karbońskiego oraz mamuta kroczącego na czołem lodowca...

- Chcemy, żeby GEOsfera była atrakcyjna dla przedszkolaków, uczniów szkół tak podstawowych jak i średnich. Obecnie możemy pochwalić się dobrą współpracą ze studentami uczelni wyższych - dodaje Agnieszka Bartyzel. - Z całą pewnością będzie to niezwykle pasjonujące miejsce, gdzie przeprowadzone praktyki studenckie, plenerowe lekcje przyrody lub geografii, na długo zapadną w pamięci młodzieży.

Zakończenie inwestycji i oddanie ośrodka do dyspozycji mieszkańców planowane jest na wakacje 2014 r. Realizacja projektu umożliwi spojrzenie w przyszłość naszej planety poprzez pryzmat procesów, które kształtowały jej środowisko w przeszłości.

Inwestycja współfinansowana jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Czy wiesz, że...?

  • Prawdziwym rarytasem geologicznym kamieniołomu jest jego dno, utworzone przez silnie pofalowaną, stropową powierzchnię grubej ławicy wapienia, ujętą w riplemarki. Te z Sadowej Góry, to zapis potężnych tropikalnych huraganów, które przetaczały się miliony lat temu z południowego-wschodu na północny-zachód.
  • Na terenie Sadowej Góry w blokach wapienia dolomitycznego znaleziono liczne fragment szkieletu groźnego notozaura, czyli gada zaliczanego do prymitywnych płetwojaszczurów, zęby rekina oraz wężowidła. Kto wie co jeszcze zostanie odkryte podczas kolejnych geologicznych poszukiwań...
  • Miliony lat temu Jaworzno charakteryzowało się środowiskiem dalekim od jaworowego lasu... ówczesny krajobraz bliski był klimatowi Bahamów.

Strona projektu - www.jaworzno.pl/pl/natura/geosfera.