Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Narodowe czytanie - Aleksander Fredro

28 sierpnia 2013, 10:04

Już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, połączonej z lekturą dzieł Aleksandra Fredry.

- Celem projektu jest wywołanie kulturalnego, społecznego poruszenia, które poprzez przypomnienie, ważnych dla naszej narodowej tożsamości, utworów, rozpropaguje czytelnictwo - wyjaśnia Monika Rejdych, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Istotnym elementem wydarzenia jest próba powrotu do tradycji gromadzenia się przy książce oraz przywrócenia należnej roli słowu. Dbałość o kulturę języka, to jedna z naszych podstawowych powinności. Bez niej nasze życie staje się dużo uboższe, a międzyludzkie relacje tracą na wzajemnym szacunku.

Narodowe Czytanie w 2013 r. rozpoczynamy 7 września o godz. 10.00 bajkowym teatrzykiem "Paweł i Gaweł”, w wykonaniu bibliotekarek. O godz. 10.30 zapraszamy do wspólnego czytania wierszy Aleksandra Fredry najmłodszych pasjonatów literatury.

W ramach, odbywającego się w bibliotece, stałego cyklu zajęć plastycznych "Mały Artysta”, wykonamy ilustrację do wiersza "Małpa w kąpieli”. Cały program odbędzie się w dwóch blokach czasowych od 10.00 do 11.30 oraz od 11.45 do 13.00.

Osoby starsze zachęcamy do wysłuchania komedii Aleksandra Fredry "Śluby panieńskie”, którą, z podziałem na role, czytać będą, od godz. 11.00, znani mieszkańcy naszego miasta.

- Większość wydarzeń planujemy zorganizować w letniej czytelni jaworznickiej biblioteki, znajdującej się na zewnątrz budynku. Czytelnikom, korzystającym w tym dniu z naszych usług, proponujemy wysłuchanie najsłynniejszej sztuki autora - "Zemsty", w postaci audiobooka. Przygotowaliśmy także prezentację multimedialną, przybliżającą niezwykłą postać dramatopisarza - dodaje Monika Rejdych.