Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Ambitne projekty jaworznickich instytucji kultury

26 maja 2020, 14:44

fot. Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna

Niełatwy dla wielu okres narodowej kwarantanny okazał się jednocześnie ciekawym wyzwaniem dla instytucji kultury, które musiały w ogromnej mierze przenieść swoją działalność do sieci.

Te funkcjonujące w Jaworznie stworzyły arcyciekawy, lokalny projekt #Udomowiona Kultura. W jego ramach możemy śledzić ich twórczość, brać udział w warsztatach i przeróżnych wydarzeniach teatralnych on-line. Dodatkowo Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna oraz Muzeum Miasta Jaworzna z bardzo dużym powodzeniem wystartowały w konkursach grantowych, dzięki którym będą mogły stworzyć zupełnie innowacyjne i bardzo ciekawe projekty. Archetti na swój pomysł otrzymała 93 tys zł., a Muzeum 35 tysięcy. Były to jedne z najlepiej ocenianych projektów.

KwarantGranie z Archetti

Celem tego projektu będzie realizacja transmitowanych on-line koncertów Archetti Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna, w ramach których wykonane zostaną różnorodne dzieła literatury kameralnej. Koncerty odbędą się w siedzibie orkiestry w Jaworznie przy ul. Wiosny Ludów 1. Transmisja odbędzie się natomiast poprzez portal YouTube. „KwarantGranie z Archetti” rozpocznie się najprawdopodobniej koncertem 21 czerwca, a zakończy koncertem 6 września.

- Jednym z celów zadania jest upowszechnianie dorobku kultury muzycznej i zwiększanie jej obecności w życiu społecznym poprzez transmisje koncertów on-line. Udział naszej instytucji w programie pozwoli nam kontynuować plany koncertowe, dając artystom możliwość występów scenicznych, a publiczności muzyki klasycznej udział w wydarzeniach artystycznych Orkiestry - wyjaśnia Merzenna Synowiec, dyrektor instytucji. - Pragniemy dotrzeć do szerokiej publiczności w różnym przedziale wiekowym, także do dzieci i młodzieży, których udział w projekcie przyczyni się do rozwoju ich kompetencji kulturowych. Zapisując trwale na naszej stronie internetowej powstałe w wyniku zadania materiały, wpłyniemy na rozwój przestrzeni umożliwiającej odbiorcom kultury korzystanie z jej zasobów w sieci - zaznacza.

Projekt zakłada realizację czterech koncertów on-line z różnorodnym repertuarem zawierającym największe dzieła muzyki kameralnej, także kompozytorów polskich. Udział w nich będzie bezpłatny i ogólnodostępny w sieci internet.

Archetti Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna może pochawlić się szeregiem sukcesów. Ma na swoim koncie nagrody zdobyte na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach i festiwalach. Koncertowała w Niemczech, Szwecji, Austrii i Belgii. Swoją grą uświetniała rozmaite imprezy i uroczystości lokalne. Miała przyjemność współpracować z uznanymi w świecie artystycznym osobistościami zarówno sceny klasycznej, jak i rozrywkowej jak: Kwartet Śląski,Kaja Danczowska, Marek Nosal, Marek Andrysek, Adam Krzeszowiec, Agata Szymczewska, Szymon Krzeszowiec oraz HeFi Quartett, Raz Dwa Trzy, John Hudson, Justyna Steczkowska, Kroke, Krzesimir Dębski, Marek Bałata, Yury Revich, Ewa Uryga - New York Jazz Collective i Marcin Wyrostek. Dyrygentem jest Maciej Tomasiewicz, a w skład Archetti wchodzi oprócz niego 20 muzyków.

Muzeum w sieci

Wirtualne zwiedzanie Muzeum Miasta Jaworzna to zadanie, które zakłada realizację atrakcyjnego wizualnie i poznawczo projektu edukacyjnego, wykorzystującego narzędzia on-line. W jego ramach zaprezentowane zostaną cztery wystawy stałe (dwie z wystaw stałych zostały zrealizowane w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wspieranie działań  muzealnych w 2014 roku), obejmujące powierzchnię 500 m2. Na stronie internetowej opublikowana zostanie ścieżka do samodzielnego zwiedzania  wystawy stałej. Dostępne będą też 4 nagrania z oprowadzaniem po wystawach prowadzone przez  pracowników Muzeum. Przygotowanych zostanie również: 100 infografik, poświęconych  najciekawszym eksponatom prezentowanym na wystawach, 5 nagrań lekcji muzealnych prezentujących najciekawsze kolekcje muzealne, materiały multimedialne prezentowane na wystawach (filmy, animacje, prezentacje z 11 stanowisk komputerowych) oraz wydawnictwa muzealne w formie e-booków. Skorzystanie ze wszystkich elementów wykonanych w ramach zadania i opublikowanych na stronie internetowej będzie całkowicie bezpłatne.

- To już trzeci z dużych z projektów grantowych, w których z powodzeniem bierzemy udział w tym roku. Cieszę się, że możemy pochwalić się umiejętnością skutecznego sięgania po środki zewnętrzne, zwłaszcza w obecnej sytuacji, która wymusiła na instytucjach takich jak nasza wyjątkowe sposoby działań i dotarcia do odbiorców - zaznacza Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum.

ObrazekObrazekObrazekObrazek