Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jaworzno uruchomiło aplikację miejską i portal otwartych danych

25 marca 2019, 15:42

Jaworzno uruchomiło aplikację miejską i portal otwartych danych

Jaworzno uruchomiło aplikację miejską i portal otwartych danych

Jaworznicka aplikacja na urządzenia mobilne jest już dostępna. Aplikacja "Jaworzno" skupia w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje o mieście - interaktywne przewodniki po trasach Jaworzna, najlepsze szlaki rekreacyjne, obiekty czy planer wydarzeń kulturalnych. Drugim uruchomionym przez Urząd Miejski produktem jest portal otwartych danych - nowatorskie narzędzie ułatwiające dostęp do informacji, ich przetwarzanie i pobieranie.

Portal Open Data - https://otwartedane.um.jaworzno.pl/

Łącznie na świecie istnieje już ponad 2600 portali Open Data. W samej Europie blisko 900 miast zadbało o posiadanie portalu. Nie bez przyczyny jest to światowy i rosnący na sile trend, w który teraz wpisuje się także Jaworzno - pierwsze miasto w województwie z aktywnym portalem Open Data.

- Portal Open Data otwiera wszystkim chętnym drogę do istotnych i wiarygodnych informacji, w bardzo użytecznej i ciekawej formie. Mieszkańcy na podstawie udostępnionych danych mają możliwość wygenerowania własnych analiz, zestawień i wykresów. Wszystko w bardzo przystępnych formatach. Otwieramy się na nowoczesne technologie informatyczne, już myślimy o tym co może znaleźć się w naszych aplikacjach w przyszłości. Ciekawym kierunkiem jest interaktywna "baza pomysłów", gdzie będzie można uzyskać wsparcie dla różnych inicjatyw i pomysłów na startupy. Jesteśmy pierwszym miastem w województwie, które posiada w pełni aktywny i zasilany danymi portal Open Data - mówi Paweł Silbert, Prezydent Jaworzna.

Pliki udostępniane w portalu charakteryzuje wysoki stopień otwartości, gwarantujący możliwość ciekawego przedstawienia w postaci wykresu, mapy czy tabeli. Oczywiście możliwa jest także publikacja plików trudnych do reużycia formatach ( .pdf, .xls itp) ale preferowanymi są formaty otwarte - to one dają szansę stworzenia na ich bazie innowacyjnych, ułatwiających życie aplikacji takich jak np. dostępne mobilnie rozkłady komunikacji miejskiej.

- Warto zaznaczyć, iż wdrożony w Jaworznie portal posiada technologiczną przewagę nad większością wcześniej zbudowanych rozwiązań Open Data. Otóż większość funkcjonujących portali opartych zostało o niewspierane już rozwiązania. Open Data Jaworzno zbudowano z wykorzystaniem najnowszych wersji  narzędzi aktualnie stanowiących nowoczesne standardy branżowe. Nasz portal wyróżnia nie tylko innowacyjny design, ale również najwyższy stopień intuicyjności i szybkości w znajdowaniu informacji. Na wygodę użytkowania przekłada się przejrzystość kategoryzacji oraz nowoczesna wyszukiwarka oparta o  silnik Solr, pozwalający na wyszukiwanie fraz również wewnątrz plików - Krzysztof Zielosko - prezes firmy  WhiteAster - dostawca portalu Open Data.

Aplikacja miejska

- Do dyspozycji mieszkańców i naszych gości, oprócz miejskiego Portalu Otwartych Danych oddajemy również aplikację mobilną, którą można określić mianem "niezbędnika" aktywnego mieszkańca Jaworzna i odwiedzających nas turystów. Aplikację, która skupia w sobie funkcje interaktywnego przewodnika, mapy, planera podróży i informatora kulturalnego - mówi Łukasz Kolarczyk, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przedsiębiorczości i Współpracy społecznej.

Nowa aplikacja to kompendium wiedzy o Jaworznie i wszystko czego potrzebuje użytkownik. Wystarczy zainstalować ją na telefonie, a ona poprowadzi przez miasto. Samochodem, rowerem, komunikacją publiczną - miejska aplikacja wskaże optymalną trasę i sposób dotarcia do celu. Zwiedzanie wyjątkowych miejsc w Jaworznie? Rezerwat z drapieżnymi rosiczkami, enklawę zagrożonych wyginięciem chomików europejskich czy spacer po autentycznym dnie oceanu sprzed 230 mln lat (dotknąć stopą powierzchni Ziemi sprzed ery dinozaurów)? Aplikacja doprowadzi do tych wyjątkowych miejsc. Pora coś przekąsić? Miejska aplikacja zaprezentuje lokalną ofertę gastronomiczną i wskaże drogę do wybranej restauracji. Udział w lokalnym evencie - koncercie, wystawie, wydarzeniu kulturalnym, rajdzie rowerowym? Żaden problem, wystarczy włączyć funkcję "wydarzenia" i sprawdzić co dzieje się aktualnie w mieście.

- Miejska aplikacja mobilna jest projektem rozwojowym. Z biegiem czasu będziemy dodawać kolejne funkcjonalności, kierując się w stronę tzw. internetu rzeczy i zwiększenia interaktywności oraz wygody użytkowania. Cały czas rozszerzany będzie również zakres danych i funkcjonalności w portalu Open Data - zapowiada Marcin Koziarz, Koordynator ds. Innowacji i Nowoczesnych Technologii w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

Głównym założeniem aplikacji jest integracja wszystkich rozproszonych danych w jednym miejscu - od rozkładów jazdy PKM Jaworzno (z wykorzystaniem aplikacji "Kiedy przyjedzie"), poprzez interaktywne mapy, a skończywszy na prognozie pogody i planerze wydarzeń kulturalnych. Gdy zaznaczymy imprezę w terminarzu, aplikacja zawczasu przypomni nam o niej, wskaże miejsce wydarzenia i wytyczy drogę.

Za stworzenie aplikacji odpowiadała firma AMISTAD - posiadająca bogate portfolio w interaktywnych rozwiązaniach internetowych i wyróżniana najbardziej prestiżowymi nagrodami w branży, m.in. Mobile Web Award 2018, czy nominowana na Mobile Trends Conference.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek