Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dobry wieczór z płytą winylową - Pink Floyd

25 stycznia 2019, 08:13

Dobry wieczór z płytą winylową - Pink Floyd

Dobry wieczór z płytą winylową - Pink Floyd

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie rozpoczyna realizację nowego cyklu pt. "Dobry wieczór z płytą winylową. 3 płyty na 33 1/3 obrotu". Spotkania poprowadzi dr inż. Bogusław Ziębowicz - adiunkt w Instytucie Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na wieczór inaugurujący, którego bohaterem będzie zespół Pink Floyd, serdecznie zapraszamy w piątek, 1 lutego o godz. 17.00.

Bogusław Ziębowicz o spotkaniu:

Od ponad trzech dekad z wielkim zapałem kolekcjonuję muzykę na płytach winylowych. Zawsze staram się mym kolekcjonerskim zapałem zarazić osoby, które spotykam na swojej drodze. Niezmordowanie opowiadam im o różnych artystach, prezentuję ich muzykę, relacjonuję koncerty, na których bywam, i co najważniejsze zachęcam wszystkich do słuchania muzyki z płyt winylowych. Moi znajomi mówią, że jestem w tym temacie pozytywnie zakręcony. Ja się z tego bardzo cieszę!

Płyta winylowa ma w sobie niesamowitą moc przekazu, która zmusza nie tylko do słuchania jej zawartości muzycznej ale także do pewnych rytuałów związanych z jej czyszczeniem, konserwacją, wyjmowaniem z koperty, obracaniem na talerzu gramofonu itp. Dźwięk z niej wydobywany jest najwyższej jakości i ma duszę. A poza tym jest ona już z nami w niezmienionej formie od końca lat czterdziestych XX wieku – to najlepszy wynik spośród wszystkich nośników muzyki. To wszystko sprawia, że płyta winylowa jest wyjątkowa!

Kiedy słuchamy muzyki z płyty winylowej nasze życie zwalnia do 33 1/3 obrotów, bo z taką prędkością obraca się ona na talerzu gramofonu.

W takim razie zwolnijmy trochę w ten piątkowy wieczór i posłuchajmy muzyki z trzech krążków zespołu Pink Floyd:
The piper at the gates of dawn,
The dark side of the moon,
The division bell.

Dlaczego wybrałem właśnie takie płyty? Dlaczego Pink Floyd są bohaterami naszego pierwszego spotkania? O tym opowiem na miejscu.

Proszę usiądźmy wygodnie w murach biblioteki, zostawmy na dwie godziny zwariowany świat na zewnątrz i zanurzmy się w dźwiękach muzyki stworzonej przez największy zespół art rockowy świata.

Zapraszam serdecznie na "Dobry wieczór" z płytą winylową.