Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

100 lat niepodległej Polski

11 listopada 2018, 14:48

Sto lat temu Polska wróciła na mapę Europy po 123 latach niewoli. Ten dzień świętowany jest szczególnie uroczyście w całym kraju, również w Jaworznie odbyły się godne obchody jubileuszu niepodległego Państwa Polskiego.

Miejskie uroczystości, tradycyjnie rozpoczęły się w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny uroczystą Mszą Świętą w intencji Ojczyzny i mieszkańców Jaworzna. Ponadto w związku z tak ważną rocznicą instytucje miejskie i stowarzyszenia przygotowały na tę okoliczność wiele wydarzeń towarzyszących.

Po Mszy Świętej uczestnicy prowadzeni przez Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych przemaszerowali z biało-czerwoną flagą pod Pomnik Niepodległości. W tym ważnym dla wszystkich jaworznian miejscu, prezydent miasta Paweł Silbert wygłosił okolicznościowe przemówienie:

- Otrzymaliśmy piękne dary od naszych przodków. Dziedzictwo wolności, prawo do samostanowienia, podmiotowość własnej nacji. Nie wolno nam nigdy o tym zapomnieć. Ale pamiętać i świętować powinniśmy wyłącznie w duchu miłości ojczyzny, nigdy w nacjonalistycznym zaślepieniu. Celebrujmy ten wyjątkowy jubileusz jako świadomi patrioci, którzy są dumni ze swej tożsamości, historii i tradycji - mówił do zebranych prezydent Paweł Silbert.

(…) Szanowni Państwo, Dziś mam przekonanie, że dla wielu z nas Polskość to normalność: to codzienna uczciwa praca, odpowiedzialność za dziś i jutro, to wzajemny szacunek, miłość w rodzinach, to patriotyzm pisany czynami codziennie a nie od święta, to nasza historia, tradycja, wiara, kultura, nasze narodowe wartości i również wdzięczność, i pamięć o wszystkich, którzy nam wolną Ojczyznę wywalczyli i darowali równo sto lat temu - zakończył przemówienie prezydent Paweł Silbert.

Jaworzno włączyło się również do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu" - w trakcie uroczystości odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Artyści CK Teatr Sztuk zaprezentowali program poetycko-muzyczny. Następnie zgromadzeni licznie mieszkańcy złożyli kwiaty pod Pomnikiem. Po zakończeniu uroczystości władze miasta spotkały się z kombatantami oraz wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Jaworzna, za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury - te z rąk prezydenta Pawła Silberta oraz przewodniczącego kapituły Tadeusza Kaczmarka odebrali: Anna Jachimczyk, Wojciech Lichtański (w imieniu wyróżnionego nagrodę odebrała żona Pana Wojciecha), Zbigniew Woszczyna. Wkrótce pojawi się szerszy materiał o wyróżnionych.

Jeszcze dzisiaj o godz. 18:00 w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków odbędzie się koncert z okazji 100-lecia Niepodległości w wykonaniu "Archetti" Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna - brak miejsce, ze względu na duże zainteresowanie wszystkie wejściówki zostały wydane mieszkańcom.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek