Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Narodowe czytanie już w sobotę

1 września 2017, 14:25

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie

Już po raz szósty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie włącza się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy, połączonej z lekturą "Wesela" - dzieła Stanisława Wyspiańskiego.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania, odbywająca się pod patronatem Pary Prezydenckiej, na trwale wrosła w kalendarz imprez organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaworznie.

- Podczas tegorocznej odsłony, zachęcać będziemy mieszkańców naszego miasta do wspólnej lektury "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Wydarzenie przeprowadzimy na jaworznickim Rynku, 2 września br. Spotkanie rozpoczniemy o godz. 10.00 głośnym czytaniem fragmentów dramatu, w autorskiej interpretacji zaproszonych gości - zachęca Monika Rejdych, dyrektor jaworznickiej biblioteki. - W tym roku, w ramach realizacji przedsięwzięcia, zaprosiliśmy do współpracy grono pedagogiczne i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Orła Białego w Jaworznie. Wspólnie z młodymi ludźmi przeniesiemy się do podkrakowskich Bronowic, by poczuć nastrój opisanego w dramacie miejsca i przypomnieć okoliczności, prezentowanych przez Wyspiańskiego wydarzeń. W klimat epoki wprowadzą nas bohaterowie utworu, w role których wcieli się młodzież jaworznickiego liceum. Aby w pełni oddać charakter i znaczenie odgrywanych postaci, uczniowie zaprezentują się w strojach ludowych.

Planując przebieg tegorocznej uroczystości, oczywiście nie zapomniano o najmłodszych czytelnikach, dla których przygotowano liczne atrakcje i animacje, nawiązujące do twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy zabaw, wspólnie z bibliotekarzami, będą brali udział w zajęciach plastycznych, kolorując, przygotowane na bazie ilustracji prezentujących sceny z dramatu, obrazy czy wyplatając wianki. Co odważniejsi zmierzą się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i bliskiego nam Krakowa. Wśród bibliotecznych propozycji dla najmłodszych, znajdzie się również punkt nawiązujący do talentu malarskiego Wyspiańskiego.

- W trakcie imprezy, będziemy prezentować "na żywo" obrazy pochodzące ze zbioru portretów dziecięcych artysty, np. "Dziewczynka w niebieskim kapeluszu" czy "Dziewczynka z fiołkami" - dodaje Monika Rejdych. - Czytelnicy, odwiedzający w tym dniu naszą Bibliotekę, będą mieli okazję obejrzeć przygotowane wystawy i prezentację multimedialną, przedstawiające biografię i twórczość Wyspiańskiego.

Na bibliotecznej stronie internetowej można rozwiązać quiz związany z postacią dramatopisarza.

Na spotkanie z bohaterami "Wesela" zapraszamy wszystkich mieszkańców Jaworzna. Warto przy tej okazji pamiętać o zabraniu ze sobą dzieł literata, z prywatnych domowych biblioteczek, gdyż będzie możliwość ozdobienia ich pamiątkową pieczęcią.

Obrazek
Obrazek