Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Szczakowa na starej pocztówce i fotografii

4 stycznia 2017, 12:06

Szczakowa na starej pocztówce i fotografii

Szczakowa na starej pocztówce i fotografii

Muzeum Miasta Jaworzna oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna zapraszają na spotkanie promocyjne albumu fotograficznego pt. "Szczakowa na starej pocztówce i fotografii". Spotkanie odbędzie się w środę, 11 stycznia 2017 roku o godzinie 17.00 w Domu Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej przy ulicy Jagiellońskiej 3. Na spotkaniu będzie można zakupić album w promocyjnej cenie.  

Album zawiera cenne i unikatowe fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum oraz przekazane przez mieszkańców Szczakowej. Pierwsi zawodowi fotografowie i prywatni posiadacze aparatów fotograficznych przybyli do Szczakowej wraz z rozwojem kolei i przemysłu. Czuli potrzebę uwiecznienia efektów swej pracy. Zanim zaczęły powstawać doskonałe fotografie obiektów przemysłowych i ich wnętrz, pojawiły się pierwsze pocztówki z ich wizerunkami. Oparte na zdjęciach, a powielane dzięki wykorzystaniu różnych technik graficznych, pozwalały przybyszom niewielkim kosztem przekazywać udokumentowane informacje w rodzinne strony. Z czasem niektórzy z przybyszów (H. Senn, A. Doute, J. Ryś) uwieczniać zaczęli na fotografiach także zastane, miejscowe budownictwo drewniane, pejzaże i spotkania plenerowe.
Najstarsze zdjęcia Szczakowej i okolic  pochodzą z przełomu XIX i XX w.

Więcej fotografii i pocztówek pochodzi z lat I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego i okupacji niemieckiej. Jednak najwięcej fotografii zaczęło powstawać po II wojnie światowej, co było efektem rozpowszechnienia sprzętu fotograficznego. Oprócz fotografii, album zawiera trzy teksty związane z historią miejscowości.

- Kilkaset zdjęć opublikowanych w albumie nadal nie odzwierciedla w pełni bogactwa dokonań ludności zamieszkałej na stałe bądź tylko czasowo w Szczakowej w czasach liczonych od wynalezienia aparatu fotograficznego, dlatego prosimy mieszkańców Szczakowej o podzielenie się z Muzeum zasobem rodzinnych albumów fotograficznych - mówi Przemysław Dudzik, dyrektor Muzeum Miasta Jaworzna.

Obrazek