Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dzień Papieski

12 października 2012, 11:12

"Jan Paweł II - Papież Rodziny" - hasło obchodzonego w niedzielę, 14 października XII Dnia Papieskiego ma nam przybliżyć jeszcze jeden wymiar posługi wielkiego Polaka. W tym roku ideą obchodów będą rozważania nad chrześcijańską prawdą o rodzinie, która zawsze była wielką troską Ojca Świętego.

Obchody Dnia Papieskiego organizowane są w kilku wymiarach. Jednym z nich jest wymiar intelektualny: chodzi o upowszechnienie nauczania Jana Pawła II, czemu ma służyć szeroka debata w środkach masowego przekazu oraz szereg sesji naukowych, seminariów i publikacji. Na wymiar duchowy składają się uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są także liczne imprezy kulturalne - koncerty, wieczory poezji, zloty i rajdy.

Uroczystości odbywają się na gruncie lokalnym w poszczególnych miastach w całym kraju. Także Jaworzno przygotowało cykl wydarzeń mających upamiętnić XII Dzień Papieski.

Już w piątek,12 października o godz. 19:00 w Parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy w Ciężkowicach odbędzie się koncert oratoryjno - kantatowy w wykonaniu uczestników Mistrzowskiego Kursu Wokalnego. Opiekę artystyczna nad koncertem sprawuje Alicja Słowakiewicz - Wolańska, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Dla wszystkich chętnych - wstęp wolny.

Hospicjum Homo Homini im. św. Brata Alberta w Jaworznie wraz z Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie w ramach obchodów Dnia Papieskiego zorganizowało Koncert Papieski z udziałem zespołu "Skaldowie", który odbędzie się w niedzielę, 14 października o godz. 17.00 w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 80. Muzycy wystąpią charytatywnie, jednak biletem wstępu będzie cegiełka na rzecz hospicjum w cenie 25 złotych, którą wszyscy zainteresowani mogą nabyć w sklepie "Melodia" lub w biurze hospicjum.

Uroczysta Msza Święta w intencji uczczenia 34. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II odbędzie się we wtorek, 16 października o godz. 18:30 w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny.

"Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi" - te słowa Jana Pawła II są z kolei mottem propozycji przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Jaworznianie będą mogli uczestniczyć w dwóch seansach filmowych poświęconych sylwetce Wielkiego Polaka. 16 października w sali kinowej MBP, o godz. 15:00 wyświetlony zostanie film pt. "Jan Paweł II. Nie lękajcie się", a o godz. 17:00 będzie można obejrzeć film zatytułowany "Świadectwo". Natomiast 25 października, o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie, w czasie którego odczytane zostaną fragmenty książki "Opowieść o Wielkim Papieżu", autorstwa p. Małgorzaty Bednarskiej-Moskwy.

Wszyscy odwiedzający bibliotekę mogą także obejrzeć wystawy przygotowane z myślą o 34. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła.

Ponadto w piątek, 19 października w Klubie MCKiS "Pod Skałką" przy ul. Dąbrowskiego 17 o godz. 15.00 odbędzie się wieczornica zatytułowana "Wspomnienie o błogosławionym Janie Pawle II".