Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

"Świst ostateczny" powraca

13 stycznia 2015, 12:00

fot. Basia Grudzień

fot. Basia Grudzień

Ogromne zainteresowanie, jakim cieszyły się pierwsze wystawienia najnowszego spektaklu Ewy Sałużanki, z muzyką Aleksandra Brzezińsiego, pt. "Świst Ostateczny", spowodowało, że przedstawienie powraca na deski Teatru Sztuk. Spektakl będzie można zobaczyć w najbliższy piątek i sobotę - 16-17 stycznia, o godz. 19.00.

Opis spektaklu w ujęciu reżyser i scenografa:

Komentarz reżysera:
"Świst Ostateczny" - O czym jest ten spektakl? - O mocy wybaczania. W wykreowanym świecie Baroku, rozgrywa się tragedia, która na długie lata pozostaje rodzinną tajemnicą. Pod powierzchnią życia, jak w hermetycznie zamkniętym naczyniu, bulgocą emocje, którym ulegają osoby dramatu. Złudzenie, że zemsta leczy rany napędza działania zniewolonej w dzieciństwie dziewczyny. A miało być tak pięknie... zemsta wykonana odbiera sens życia głównej bohaterce dramatu. A jednak w egzystencji bez wyjścia pojawia się przestrzeń, która daje możliwość doznania, że choć miłość miesza się z bólem, pozostaje miłością.
Ewa Sałużanka

Komentarz scenografa:
Na tle barokowego malarstwa, nadnaturalnej wielkości, w ujęciu nowoczesnych tworzyw, odbywa się akcja spektaklu. Taki silnie przemawiający znak zaproponowała Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Z wielkich obrazów spoglądają na bohaterów symbole przemijania, wzmacniając tym refleksję nad treścią scenicznego dramatu. W atmosferze barokowej utrzymane są także kostiumy wykonane przez Bognę Zaleską. Zwraca ona uwagę na charakterystyczne szczegóły, choć nie raz doprowadza je do symbolicznych rozwiązań. Bogactwo barokowych wrażeń dopełniają rekwizyty Julii Ptasznik, znanej już w Jaworznie realizatorki nie jednego spektaklu reżyserki Ewy Sałużanki. Nie obyło się także bez autentycznego malarstwa, lubianego za swój wysmakowany realizm malarza Jacka Gąsiora.
Barbara Wójcik Wiktorowic

Galeria z premiery spektaklu