Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jeden z Nielicznych...

13 marca 2014, 10:39

Muzeum Miasta Jaworzna serdecznie zaprasza na otwarcie najnowszej wystawy pt. "Karol Pniak. Jeden z Nielicznych" - prezentującej postać asa myśliwskiego czasów II wojny światowej, pochodzącego z Jaworzna - które odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum. Wystawa została przygotowana we współpracy z Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, z którego zbiorów pochodzą unikatowe eksponaty prezentowane na wystawie.

Określenie Nieliczny zawarte w tytule stanowi odwołanie do słów Winstona Churchilla, kierowanych pod adresem bohaterskich lotników walczących w bitwie o Anglię: Nigdy w dziejach ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym. Udział Karola Pniaka w tej - kluczowej dla losów II wojny światowej - kampanii stanowi jedynie fragment jego bogatej biografii. W latach 30. był członkiem zespołu akrobacji lotniczej zwanego "trójką Bajana”, brał udział w kampanii wrześniowej, walczył pod niebem Afryki oraz był ostatnim dowódcą 308 Krakowskiego Dywizjonu Myśliwskiego.

Narrację o wybitnym pilocie i wspaniałym człowieku, którego postać wyłania się ze wspomnień dawnych kolegów - pilotów, wzbogacą liczne zdjęcia, których część zostanie zaprezentowana szerokiej publiczności po raz pierwszy. Wystawa będzie prezentowana do 31 maja 2014 roku.

Obrazek