Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

"Śniadania technologiczne" w bibliotece

30 stycznia 2019, 14:08

Śniadania technologiczne - poznajmy nowe technologie dla przedsiębiorców

"Śniadania technologiczne" - poznajmy nowe technologie dla przedsiębiorców

W środę, 30 stycznia w sali audytoryjnej jaworznickiej biblioteki odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu "Śniadań technologicznych". Cykl organizowany przez Jaworznicką Izbę Gospodarczą i firmę Komputronik Biznes ma na celu przybliżenie przedstawicielom jaworznickiego biznesu najnowocześniejszych technologii cyfrowych, które mogą znaleźć zastosowanie w prowadzonych przez nich przedsiębiorstwach. Dzisiaj przedstawiono zagadnienie systemów RFID (Radio-Frequency Identification) w procesach produkcyjnych oraz logistyce. Rozwiązania technologiczne, które blisko związane są już z Internetem Rzeczy.

RFID, czyli systemy identyfikacji radiowej obiektów weszły już szeroką ławą w usprawnieniu produkcji i logistyki w zachodnich, nowoczesnych przedsiębiorstwach. W Polsce także stosują ją duże zakłady produkcyjne oraz sieci handlowe.

Założenie systemu polega na tym, iż np. komponenty stosowane w produkcji wyposażane są w elektroniczne etykiety (tagi), które umożliwiają ich błyskawiczną identyfikację przez radiowy czytnik (np. w postaci bramek radiowych na poszczególnych etapach cyklu produkcji). Dzięki temu można na bieżąco śledzić w systemie każdy pojedynczy podzespół od momentu przyjęcia na magazyn aż po zejście z taśmy montażowej gotowego wyrobu i wysyłkę do kontrahenta. Tego typu technologia połączona z zintegrowanymi systemami informatycznymi pozwala na usprawnienie zarządzania produkcją - począwszy od koordynacji zamówień i uzupełniania stanów magazynowych, poprzez kontrolę efektywności produkcji i jej jakości, a skończywszy na ekspedycji gotowych towarów do odbiorców.

RFID znajduje zastosowanie najczęściej w dużych fabrykach, korzystających z rozbudowanej sieci dostawców podzespołów - np. w branży motoryzacyjnej. Zdajmy sobie sprawę, iż przeciętny samochód składa się z ok. 4 tys. podzespołów dostarczanych do montowni przez blisko 100 dostawców. Radiowa identyfikacja znacząco ułatwia w montowni składanie tych "puzzli”.

RFID z zastosowaniem tagów jest również niezastąpiona w dużych centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Umożliwia bowiem przeprowadzanie błyskawicznych inwentaryzacji oraz wyklucza błędy ludzkie. System sam blokuje np. wysyłkę towarów w błędne miejsce na podstawie informacji zawartych w cyfrowych tagach.

Prezentowane przez zaproszonych panelistów rozwiązania technologiczne i cyfrowe wspomaganie zarządzania należą już do sfery Internetu Rzeczy i tzw. Czwartej Rewolucji Przemysłowej (Przemysł 4.0). Polega ona na łączeniu systemów w sieci przy użyciu standardów internetowych oraz wkroczeniu identyfikowalnych i komunikujących się z sobą obiektów.

Środowe "Śniadanie technologiczne" było inauguracją cyklu comiesięcznych spotkań, podczas których eksperci omawiać i prezentować będą jaworznickim przedsiębiorcom najnowsze osiągnięcia technologiczne w zakresie prowadzenia biznesu. Organizatorem cyklu jest Jaworznicka Izba Gospodarcza (w ramach inicjatywy Jaworznickiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0) oraz firma Komputronik Biznes - polski czołowy gracz w zakresie informatyzacji i integracji systemów informatycznych.

Komputronik Biznes wspierany był również przez swych partnerów - AUTO ID z Krakowa i Tomex z Sośnicowic.

ObrazekObrazek