Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

"Miasta Idei" już 28 lutego

23 lutego 2018, 14:19

Konferencja Miasta Idei już w środę 28 lutego br.

Konferencja "Miasta Idei" już w środę 28 lutego br.

Już w najbliższą środę, 28 lutego w Jaworznie z władzami miasta i mieszkańcami znowu spotkają się eksperci i społecznicy podczas kolejnej konferencji i debacie z cyklu "Miasta idei". Tym razem będziemy dyskutować m.in. o tym jak zmienia się miasto, kiedy pojazdy autonomiczne mogą pojawić się w Jaworznie, co zrobić, aby centrum Jaworzna było przyjazne dla pieszych, a także jakie funkcje powinno pełnić centrum miasta dla wszystkich mieszkańców.

Zeszłoroczne wydarzenie, w którym prezydent Paweł Silbert zadeklarował otwartość naszego miasta na testy pojazdów autonomicznych (takich, które nie wymagają kierowcy) wywołała istną lawinę reakcji w wielu środowiskach. Tematem zainteresowali się zarówno naukowcy, jak i firmy zajmujące się nowymi technologiami. Sprawa odbiła się echem nawet w instytucjach rządowych, a Jaworzno zostało postawione jako wzór innowacyjnego podejścia do kwestii transportu, ekologii i zagospodarowania przestrzeni dla mieszkańców.

- Temat autonomicznych pojazdów zelektryzował zarówno media branżowe, jak i największe portale internetowe czy tytuły prasowe. Sama chęć uczestnictwa w wyjątkowym i do tej pory niespotykanym w kraju przedsięwzięciu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Nie poprzestaliśmy na tym zamierzeniu, pojawili się poważni partnerzy, którzy zauważyli, że to Jaworzno spośród innych miast ma duże szanse na liderowanie w wyścigu o innowacyjność. Ta współpraca przechodzi w fazę realizacji - mówi Łukasz Kolarczyk, naczelnik Biura Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego.

Już w sierpniu ubiegłego roku prezydent Paweł Silbert, prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie oraz Piotr Jelski, prezes zarządu firmy Comtegra S.A., podpisali pierwsze w Polsce porozumienie, które było ważnym krokiem, bo otwierało możliwość stworzenia w naszym mieście specjalnej strefy prawnej, w której testowanie pojazdów autonomicznych byłoby możliwe.

Tematy, które podjęte będą podczas tegorocznej debaty "Miasta idei" będą oczywiście oscylować wokół autonomizacji pojazdów, możliwościach i ewentualnych zagrożeniach, jakie dałoby nam utworzenie specjalnej strefy. Zaproszeni zostali kolejni partnerzy i goście, których doświadczenia będą mogły zostać wykorzystane w naszym mieście. Biorąc pod uwagę to, jaki wpływ na Jaworzno miała zeszłoroczna debata i podjęte wtedy kwestie, końcem lutego należy spodziewać się istotnych, a na pewno ciekawych deklaracji i postanowień.

Tradycyjnie, oprócz debaty, zaplanowano warsztaty z udziałem mieszkańców, społeczników i ekspertów. Będą one dotyczyć obecności pieszych w centrum Jaworzna. Moderatorzy poszukają odpowiedzi na pytania po co mieszkańcy Jaworzna zaglądają do śródmieścia i spróbują dowiedzieć się i określić, jak należy korzystać z miasta.

Obrazek