Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Jaworzno – przyjazne miasto

14 stycznia 2013, 13:02

Planując i realizując inwestycje w Jaworznie brane są pod uwagę wszystkie grupy społeczne oraz rozwój miasta na wielu płaszczyznach. Powstające drogi służą zarówno kierowcom, jak i przedsiębiorcom. Bezpiecznie i komfortowo podróżują po nich w nowych autobusach także pasażerowie PKM. Chorych cieszy na pewno fakt, że ciągle poszerza się oferta jaworznickiego szpitala a najmłodsi mogą korzystać z powiększającej się bazy obiektów sportowych.

Jaworznicki PKM to jedna z najnowocześniejszych instytucji tego typu w regionie. Wychodząc na przeciw komfortowi mieszkańców, 30 nowych maszyn zachęca do podróżowania miejską komunikacją.

- Są to autobusy wyposażone w wiele udogodnień - np: automaty biletowy, dostęp do informacji lokalizujących autobus na trasie (wiąże się to z zapowiedziami głosowymi, a także wyświetlaniem pozycji autobusu na ekranie), także biletomaty, które pozwalają na zakup biletów bez angażowania w sprzedaż kierowców, co poprawia zdolność realizowania rozkładu jazdy naszych autobusów – mówi Tomasz Wielgus z Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Jaworznicki PKM jako pierwszy w województwie uruchomił nową usługę, polegającą na możliwości uiszczenia opłaty za przejazd za pomocą specjalnych biletomatów. Nowoczesne urządzenia obsługują również zbliżeniowe karty płatnicze oraz funkcjonującą już od kilku lat Jaworznicką Kartę Miejską.

Oczekujący na autobus również korzystają z udogodnień, modernizacji doczekało się bowiem wiele przystanków.

- Elementem projektu, który realizowaliśmy przy współudziale Unii Europejskiej, są również tablice interaktywne, które współdziałają z systemem lokalizacji autobusów przemieszczających się po trasach. Jest to realizowane w oparciu o system GPS, który pozwala na tychże tablicach wyświetlać czas, który pozostał do przyjazdu autobusu – tłumaczy rzecznik PKM.

Właściciele własnych środków lokomocji przejadą przez miasto szybko i bezpiecznie. Dzięki sprawnemu i bezkolizyjnemu dostępowi do autostrady A4 i drogi ekspresowej S1 wzrośnie również atrakcyjność inwestycyjna Jaworzna.

- Uzbrajamy nowe tereny pod inwestycje, również te zadania komunikacyjne realizowane są z myślą o przedsiębiorcach, którzy chcą na terenie Jaworzna realizować konkretna działalność gospodarczą – wyjaśnia Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek.

Właśnie dzięki sieci dróg rozwija się współpraca miasta z przedsiębiorcami, inwestorami, a także innymi jednostkami w regionie.

- Droga Współpracy Regionalnej jest strategiczna drogą, jeśli chodzi o układ komunikacyjny w Jaworznie. Udostępnia ona nowe tereny inwestycyjne oraz poprawia dojazd do już funkcjonujących w Gminnej Strefie Aktywności Gospodarczej oraz Jaworznickim Parku Przemysłowym, poprawia bezpieczeństwo oraz skraca czas dojazdu do autostrady A4 – wyjaśnia Anna Mocała-Kalina z Wydziału Rozwoju i Polityki Gospodarczej.

DWR powstała dzięki wsparciu UE, która do każdej wydanej przez miasto złotówki dołożyła 4 złote. Jaworzno jest również uczestnikiem projektu Gospodarcza Brama Śląska.

- Tereny, które będziemy uzbrajać i już uzbroiliśmy skierowane są do potencjalnych inwestorów i przedsiębiorców funkcjonujących w mieście. Stwarzamy przez to warunki do powstania w mieście nowych miejsc pracy oraz nowych zakładów – podkreśla  Anna Mocała-Kalina.

Jaworznicki Szpital Wielospecjalistyczny to placówka od wielu lat systematycznie modernizowana, czego efekty nie mogą pozostać niezauważone.

- Poprawiliśmy możliwość leczenia pacjentów, skróciliśmy czas pobytu pacjenta do średnio 5 dni -  jest to dobra średnia europejska, rozszerzyliśmy zdecydowanie nasza ofertę diagnostyczna i operacyjną – wymienia dyrektor szpitala Józef Kurek. - W związku z tym uważam, że pieniądze jakie przeznaczyła Unia i jakie my wykorzystaliśmy zostały spożytkowane dobrze i z korzyścią dla chorego.

W nowoczesny sprzęt wyposażono blok operacyjny, oddział anestezjologii, urologii, a dział diagnostyki obrazowej wzbogacił się o nowoczesną pracownię rezonansu magnetycznego oraz kostno-płucny aparat RTG.  Sukcesy szpitala można by długo wymieniać.

- Robiliśmy teraz podsumowanie, z okazji 40-lecia szpitala. Okazało się, że w trakcie tych lat w szpitalu było leczonych 500 000 osobodni. To oznacza, że każdy z mieszkańców Jaworzna spędził średnio 5 dni w szpitalu. To dowodzi jak ten szpital jest potrzebny i jakie spełnia funkcje – dodaje dyrektor Kurek.

Miasto pamięta również o najmłodszych obywatelach. W 2012 roku powstały nowe place zabaw oraz obiekty sportowe

- W ramach rządowego programu Orlik, oddaliśmy obiekt sportowy przy Szkole Podstawowej nr 7. To już drugi Orlik w naszym mieście i oba świetnie funkcjonują – mówi prezydent Tadeusz Kaczmarek.

Orliki to tylko dwa z jedenastu już w Jaworznie boisk ze sztuczną nawierzchnią. Posiadają oświetlenie dzięki czemu korzystanie z nich jest możliwe również po zmroku.