Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

W Jaworznie najniższe bezrobocie

28 grudnia 2012, 10:18

© A1Stock - Fotolia.com

© A1Stock - Fotolia.com

Według najnowszych danych poziom bezrobocia w Jaworznie jest jednym z najniższych w regionie sosnowieckim. Aktualnie w naszym mieście bezrobocie wynosi 10,6 proc., a bez pracy pozostaje około 3,1 tys. osób. Warto zauważyć, że stopa bezrobocia w Jaworznie jest niższa o 1,9 proc. od wskaźnika ogólnopolskiego i na przestrzeni ostatnich 10 lat zmniejszyła się o ponad 50 procent.

Dla porównania w Dąbrowie Górniczej bez pracy pozostaje 6,4 tys. mieszkańców, a stopa bezrobocia wynosi 11,4 proc. W Sosnowcu wskaźniki te wynoszą odpowiednio - 11,1 tys. i 14,5 proc. Z kolei w powiecie zawierciańskim 7,6 tys. osób pozostaje bez pracy, a stopa bezrobocia wynosi aż 17,4 proc. W całym regionie sosnowieckim bez zatrudnienia jest ponad 35 tys. osób, a poziom bezrobocia wynosi 13,9 proc.

- Taki poziom bezrobocia to m.in. efekt konsekwentnie prowadzonych od lat działań zmierzających do stworzenia w mieście jak najlepszego klimatu dla przedsiębiorców - wyjaśnia prezydent Paweł Silbert. - Od lat scalamy tereny inwestycyjne, modernizujemy układ komunikacyjny i stosujemy ulgi podatkowe dla podmiotów gospodarczych. W efekcie w Jaworznie pojawiają się nowi inwestorzy, a jaworznianie mają szansę na znalezienie zatrudnienia także w swoim mieście.

Dotychczas w Jaworznie powstało dziesięć "stref inwestycyjnych" czyli prawie 75 hektarów terenów przeznaczonych pod działalność przemysłową, usługową i logistyczną. Wszystkie te kompleksy połączone są nowoczesną siecią zmodernizowanych i nowo wybudowanych dróg najwyższej jakości. Dzięki temu w naszym mieście swoją działalność prowadzą np. PERI Polska czy Euroterminal, a także różnego rodzaju dyskonty czy supermarkety.

- O tym, że Jaworzno ma potencjał i może być dobrym miejscem do prowadzenia działalności świadczy fakt, że od 10 lat liczba podmiotów gospodarczych utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie - ok. 7,5 tys. - dodaje prezydent Silbert. - Ponadto w mieście działa coraz więcej firm z udziałem kapitału zagranicznego, w 2003 roku funkcjonowało ich zaledwie 33, dzisiaj takich przedsiębiorców jest ponad 130.

Niewątpliwym atutem naszego miasta, który również ma wpływ na poziom bezrobocia jest również lokalizacja przy ważnych szlakach transportowych, na skrzyżowaniu autostrady A4 i drogi ekspresowej S1. Dzięki temu inwestorzy mają szybki i łatwy dostęp do największego w kraju rynku zbytu i zaopatrzenia, jak również wykwalifikowanych pracowników, profesjonalnych instytucji biznesu oraz zaplecza naukowo-badawczego.