Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

TAURON wspiera nowoczesne oświetlenie Jaworzna

27 stycznia 2017, 10:36

Wizualizacja oświetlenia obiektów użyteczności publicznej w Jaworznie

Wizualizacja oświetlenia obiektów użyteczności publicznej w Jaworznie

Do grona europejskich miast, bez świetlnego chaosu, z dobrze skomponowaną, indywidualną iluminacją może dołączyć wkrótce Jaworzno. TAURON Dystrybucja we współpracy z Miastem, przygotował kompleksowy projekt Masterplanu oświetlenia dla Jaworzna. To swego rodzaju mapa drogowa rozwoju oświetlenia w mieście.

Podstawą stworzenia Masterplanu było wykonanie inwentaryzacji istniejącego stanu oświetlenia ulicznego, oświetlenia parków, zieleni oraz iluminacji charakterystycznych obiektów architektonicznych Jaworzna. TAURON Dystrybucja i Miasto Jaworzno wspólnie opracowali spójną koncepcję, która wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta. Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

- Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów - mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.

Przekazanie opracowania nastąpiło 27 stycznia, po niecałym roku od rozpoczęcia prac nad jego stworzeniem. W uroczystym przekazaniu dokumentów uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek, który odebrał Masterplan z rąk Jerzego Topolskiego - Wiceprezesa Tauron Dystrybucja S.A. i Prezesa Studia DL Norberta Wasserfurth-Grzybowskiego. Masterplan stanie się obowiązkowym dokumentem, który określa wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażaniu nowego oświetlenia w strukturze miasta.

- Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem - mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Korzyści płynące z wdrożenia planu oświetleniowego to stworzenie atrakcyjnego i reprezentacyjnego wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie. Dzięki wprowadzaniu nowego oświetlenia zwiększy się  bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Mowa tu zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach. Duże zmiany obejmą także oświetlenie parkowe oraz eliminowanie z przestrzeni miejskiej tak zwanych "szarych obszarów" miasta.

- Polskie miasta ulegają znaczącym przeobrażeniom - zmienia się również sposób myślenia o miejskim oświetleniu - jako bardziej efektywnym, oszczędnym, stetycznym w odbiorze. W Masterplanie przeznaczonym dla Jaworzna, projektanci stworzyli koncepcję oświetlenia miasta, która uwzględnia indywidualny charakter i łączy elementy iluminacji w jednorodną całość pod względem nowoczesności, stylu i technologii. Dziękuję wszystkim stronom za ogromny wkład i zaangażowanie w przygotowanie strategicznego dla gminy dokumentu - podkreśla Tadeusz Kaczmarek, zastępca prezydenta.

Masterplan zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia, które określają wartości luminancji i natężenia światła, zakres dozwolonych temperatur barwowych czy też uwarunkowania ekologiczne zapobiegające m.in. "zanieczyszczeniu nieba światłem".

- Stworzenie kompleksowego projektu oświetlenia, to kolejny przykład efektywnej współpracy TAURONA z Jaworznem - miastem tym istotnym dla Grupy, że powstaje tu jej flagowa inwestycja, czyli blok 910 w Elektrowni Jaworzno - podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem i rozwoju TAURON Polska Energia.

To nie koniec współpracy między spółką TAURON Dystrybucja a Miastem w zakresie oświetlenia ulicznego. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad stworzeniem kompleksowych projektów i wykonaniem dokumentacji technicznej iluminacji pięciu obiektów architektonicznych w mieście. Projekt "Masterplanu oświetlenia dla miasta Jaworzna" przygotowało renomowane Studio DL, które specjalizuje się w kreatywnym projektowaniu systemów oświetleniowych w skali miast.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek