Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Szybki Internet w każdym domu

19 lutego 2014, 15:40

W Jaworznie - będącym jednym z największych obszarowo miast w Polsce - udało się doprowadzić szerokopasmowy Internet niemal do każdego zakątka gminy. Korzystając z miejskich łączy, od marca Internet do domów jaworznian zaczną doprowadzać prywatni przedsiębiorcy. Oznacza to, że zakończenie projektu pn. "Rozwój Społeczeństwa Informacyjnego w Zagłębiu Dąbrowskim - Miasto Jaworzno" na zawsze wyeliminowało w naszym mieście problem tzw. cyfrowego wykluczenia. Jest to swoisty "skok cywilizacyjny" w zakresie umożliwienia mieszkańcom powszechnego dostępu do e-usług i świata szybkiego Internetu.

W środę - 19 lutego - w Teatrze Sztuk odbyła się konferencja podsumowująca cały projekt dot. Miejskiej Sieci Szerokopasmowej. W spotkaniu z prezydentem Pawłem Silbertem i pracownikami Wydziału Informatyki Urzędu Miejskiego spotkali się zainteresowani tematem mieszkańcy, przedstawiciele firm realizujących przedsięwzięcie oraz przedsiębiorcy, którzy wykorzystując powstałą infrastrukturę teleinformatyczną będą doprowadzali Internet do domów jaworznian na odcinku tzw. ostatniej mili.

- Dzięki realizacji tego projektu już teraz z dostępu szerokopasmowego Internetu korzysta prawie 90 jednostek - szkół, obiektów publicznych i innych instytucji - tłumaczy Tomasz Bochenek, naczelnik Wydziału Informatyki UM. - Niebawem Internet popłynie także do domów mieszkańców, już w marcu z naszej sieci będą mogli na równych prawach korzystać wszyscy przedsiębiorcy dostarczający sygnał do domów prywatnych.

Całkowity koszt zakończonego w grudniu ubiegłego roku projektu wyniósł ponad 11,7 mln zł. Niemal 70% tej kwoty pochodziło z dofinansowania z Unii Europejskiej. Mimo że przedsięwzięcie pozwoliło na gigantyczny wzrost dostępności do szerokopasmowego Internetu w całym mieście, Prezydent Miasta i urzędnicy wcale nie zamierzają na tym poprzestać.

- Nie chcemy aby zrealizowany już zakres prac definitywnie kończył rozwój Miejskiej Sieci Szerokopasmowej - zapowiada Prezydent Miasta Paweł Silbert. - W latach 2015-2016 będziemy czynić staranie o dalszą rozbudowę istniejącej infrastruktury. Dzięki niej będziemy mogli podłączyć do sieci te jednostki publiczne, które obecnie nie posiadają jeszcze szerokopasmowego Internetu.

Poglądową strukturę sieci szerokopasmowego Internetu wraz z wykazem jednostek, które zostały podłączone do systemu można obejrzeć na Internetowym Planie Miasta w profilu Sieć Szerokopasmowa.