Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Międzynarodowa integracja gimnazjalistów

4 października 2013, 10:57

W ramach projektu "Comenius - Living Together" grupa uczniów jaworznickiego Gimnazjum nr 1 wraz z młodzieżą państw biorących udział w programie - tj. Łotwy, Niemiec, Portugalii i Słowenii, przebywała we wrześniu na obozie integracyjnym w Czorsztynie. Wcześniej młodzi ludzie mieli szansę na integrację w niemieckim Monheim i portugalskiej Almadzie. Głównym celem organizowanych spotkań jest nauczenie młodzieży tolerancji - akceptowanie inności każdego człowieka, zarówno ze względu na wiek, pochodzenie społeczne czy różnice kulturowe.

Podczas tygodniowego spotkania w Polsce - w dniach od 21 do 28 września - uczestnicy zwiedzili m.in. Kopalnię Soli w Wieliczce, ruiny zamku w Czorsztynie oraz podziwiali zabytki Krakowa i Wadowic. Ponadto odwiedzili Zakopane i zachwycali się pięknem panoramy Tatr widzianej z Gubałówki. Młodzież brała udział także w warsztatach doskonalących znajomość języka angielskiego, podczas których uczniowie rozwiązywali testy i opowiadali o swoich zainteresowaniach, a w ramach integracji kulturowej Polacy nauczyli swoich rówieśników z zagranicy śpiewać piosenkę „Hej sokoły”. Wyjątkowo ważnym punktem spotkania była wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau, którą poprzedziła prezentacja na temat holocaustu przedstawiona przez panią Vilmę Nečimer ze Słowenii.

Podsumowaniem wspólnego obozu było wykonanie plakatów, na których wszyscy uczestnicy zawarli swoje wrażenia z pobytu w Polsce. Po tygodniu pełnym wrażeń, w ubiegłą sobotę o świcie nadszedł czas pożegnania. Młodzież nie kryła swojego wzruszenia i z nadzieją na kolejne wspólne przygody umawiała się już na kolejne spotkanie, które tym razem odbędzie się w Jelgavie na Łotwie.