Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Wspólne zakupy energii

24 lipca 2013, 09:06

287 GWh energii elektrycznej chce kupić w jednym "pakiecie" 26 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 120 samorządowych instytucji, spółek i szpitali. Wspólna umowa z jednym dostawcą pozwoli zainteresowanym miastom i jednostkom zaoszczędzić nawet kilkanaście procent obecnych kosztów energii.

Porozumienie w sprawie grupowego zakupu zostało podpisane w czwartek - 18 lipca - w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Jaworzno reprezentował Zastępca Prezydenta Miasta Tadeusz Kaczmarek. Oprócz naszego miasta uczestnikami hurtowego zakupu energii zostaną pozostałe miasta zrzeszone w GZM - Katowice, Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Chorzów, Mysłowice, Gliwice, Bytom i Zabrze, a także Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Radzionków, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice i Wyry.

- Jesteśmy pionierami. Jeszcze nikt przed nami nie ogłaszał tak dużego przetargu na zakup energii - podkreślał w ubiegłym roku - przy okazji pierwszego wspólnego przetargu na zakup energii - przewodniczący GZM, prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

W tym roku jest szansa na jeszcze większe oszczędności, gdyż do ubiegłorocznej grupy zakupowej dołączyli kolejni partnerzy a potrzebny "pakiet energii" jest o 1/3 większy niż poprzednio.

- Wierzę, że dzięki pozyskaniu kolejnych partnerów do tego przetargu uda nam się w tym roku wynegocjować jeszcze lepsze warunki niż w minionym. To największy tego typu zakup hurtowy w Polsce. Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści – mówił na podpisaniu porozumienia prezydent Kostempski.

Startujące w przetargu gminy mogą liczyć na oszczędności od kilku do kilkunastu procent rocznie. Przetarg obejmuje kilka tysiąca punktów poboru energii, a w samym Jaworznie będzie ich prawie 500. Wśród samorządowych odbiorców znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe oraz instytucje kultury. Porozumienie szczegółowo precyzuje ile prądu kupią poszczególne samorządy - najwięcej trafi do Katowic - 46,4 GWh, Sosnowca - 29,8 GWh oraz Gliwic – 21,4 GWh. Zapotrzebowanie Jaworzna będzie wynosiło 19 GWh.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Świętochłowice. Górnośląski Związek Metropolitalny, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie sierpnia i września, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec października. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.

Przypomnijmy, że grupa zakupowa samorządów z terenu województwa śląskiego w ubiegłym roku osiągnęła blisko 8 mln oszczędności z tytułu wspólnego przetargu na zakup energii elektrycznej. Wtedy porozumienie podpisało 20 samorządów i 41 pozostałych podmiotów, a wolumen wynosił 191 GWh. Dzięki poprzedniej umowie Jaworzno zaoszczędziło w skali całego roku 250 tys. zł. Zwycięzcą przetargu została wtedy spółka Tauron.