Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Zmiana cen biletów PKM od 1 września 2020 r. Bilet Roczny pozostaje w ofercie!

20 sierpnia 2020, 08:05

fot. Materiały PKM Jaworzno

fot. Materiały PKM Jaworzno

Praktycznie w każdym obszarze można zaobserwować wzrost cen. Obejmą one także komunikację miejską - od 1 września 2020 r. za przejazd autobusami PKM Jaworzno zapłacimy więcej. Zmianie ulegną ceny każdego rodzaju biletu, jednak wciąż zostaną zachowane atrakcyjne oferty dla pasażerów, takie jak bilet roczny czy cieszące się popularnością bilety dzienne. Mimo, że ich ceny wzrosną, to wciąż będą stanowić one bardzo atrakcyjną propozycję dla pasażerów.

Ostatnie miesiące nie były korzystne dla gospodarki, odciskając piętno również w obszarze komunikacji publicznej, zresztą nie tylko w Jaworznie. W związku ze stanem epidemii, coraz więcej osób dysponujących własnym samochodem zrezygnowało z jazdy autobusem, wybierając transport indywidualny. Z prostego rachunku wynika, że mniejsza liczba pasażerów przełożyła się na niższe dochody przewoźnika. Warto zauważyć, że w niektórych miastach ceny biletów za przejazd autobusami już wcześniej poszybowały w górę.

Bilet Roczny zostanie utrzymany

- Przedmiotem długich analiz było to, czy należy w ogóle utrzymać tak atrakcyjny w formie i cenie bilet okresowy, zwłaszcza roczny. Okres ostatnich paru miesięcy nie był zbyt dobrym czasem dla komunikacji zbiorowej, nie tylko w Jaworznie, ale też w innych miastach - mówi Paweł Bednarek, dyrektor MZDiM Jaworzno, jednostki miejskiej, która w imieniu Gminy pełni rolę organizatora transportu publicznego. - Jednak przeważyła chęć i zamiar kontynuowania długoterminowego związania pasażerów, czy szerzej mieszkańców Jaworzna, z naszą komunikacją publiczną. A nic lepiej, poza samą jakością coraz nowszego taboru, nie zachęca do wyboru oferty jaworznickiego PKM niż prosty i atrakcyjny w formie i cenie bilet – dodaje dyrektor MZDiM. - Dlatego też, pomimo konieczności niewielkiej w sumie jak na bilet ważny przez 365 dni podwyżce ceny, zasadniczy schemat Taryfy Biletowej zostaje utrzymany - podkreśla.

Nowe ceny biletów okresowych imiennych

Od 1 września 2020 r. normalny bilet roczny będzie kosztował 240 zł (wzrost ceny o 60 zł), natomiast ulgowy - 120 zł (wzrost ceny o 30 zł).  Bilet ulgowy będzie o połowę tańszy. Cena ta, choć wyższa, wciąż jest atrakcyjną ofertą, biorąc pod uwagę możliwość podróżowania bez ograniczeń czasowych na wszystkich liniach PKM Jaworzno. Bilet 7-dniowy to wg nowej taryfy koszt 30 zł, 30-dniowy - 80 zł, 90-dniowy - 120 zł, półroczny - 160 zł. Podane ceny dotyczą biletów normalnych, te ulgowe będą o połowę tańsze. Bilety czasowe na okaziciela też podrożeją - dzienny z 5 zł na 6 zł (w przypadku biletu ulgowego - 3 zł), 7-dniowy na okaziciela z 30 zł na 35 zł (w przypadku ulgi - 17,50 zł).

Z e-portmonetką taniej

Osoby korzystające z komunikacji miejskiej sporadycznie mają możliwość zakupu jednorazowego biletu lub skorzystania z elektronicznej portmonetki na Jaworznickiej Karcie Miejskiej. Druga opcja wychodzi korzystniej. Poniżej zamieszczamy tabelkę z porównaniem cen według nowej taryfy.

Obszar obowiązywania biletu Cena biletu normalnego Cena biletu normalnego w e-portmonetce Cena biletu ulgowego Cena biletu ulgowego w e-portmonetce

Teren jednego miasta (gminy)

4,00 zł 3,00 zł 2,00 zł 1,50 zł
Teren dwóch sąsiadujących miast (gmin) 4,60 zl 3,60 zł 2,30 zł 1,80 zł
Teren trzech i więcej miast (gmin) 5,00 zł 4,60 zł 2,50 zł 2,30 zł

Dodajmy, że w przypadku osób uprawnionych do ulg i darmowych przejazdów nie zaszły żadne zmiany.

Obrazek
Obrazek