Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji
Szczepienia przeciwko COVID-19 >
Jak załatwić sprawę
w Urzędzie Miejskim

Wodociągi prowadzą kontrole w Byczynie

6 sierpnia 2020, 07:29

Wodociągi prowadzą kontrole w Byczynie

Wodociągi prowadzą kontrole w Byczynie

Początkiem sierpnia ruszyły kontrole posesji w dzielnicy Byczyna. Wzorem lat ubiegłych mieszkańców dzielnicy odwiedzą funkcjonariusze Straży Miejskiej wraz z pracownikami wodociągów. Kontrola związana jest z obowiązkiem utrzymania przez mieszkańców czystości na terenie swojej posesji m.in. poprzez podłączenia jej do nowo wybudowanej kanalizacji sanitarnej. Oprócz szamba i ścieków Strażnicy Miejscy sprawdzą także umowy na wywóz i segregację odpadów, a także jakość stosowanego opału.

- Do skontrolowania z terenu Byczyny wytypowanych zostało kilkaset posesji, których właściciele nie wypełnili jeszcze ustawowego obowiązku podłączenia się do kanalizacji, która w dzielnicy działa od 2018 roku. Sprawdzana będzie między innymi szczelność szamb oraz ich regularne opróżniane - tłumaczy rzecznik Wodociągów Jaworzno Sławomir Grucel.  

Posesje, które nie dopełniły obowiązku podłączenia się do kanalizacji, podczas kontroli muszą okazać się m.in. dokumentami potwierdzającymi wywóz ścieków adekwatny do ilości poboru wody oraz dokumentami poświadczającymi, że zbiornik na nieczystości ciekłe (szambo) spełnia wymagania zawarte w przepisach budowlanych, m.in. potwierdzenie szczelności i okresowych przeglądów zbiornika.

- Kontrole potrwają kilka najbliższych tygodni. Niezdecydowani mieszkańcy Byczyny, wciąż mogą skorzystać z działającego od kilku lat na terenie miasta systemu dopłat. Na budowę przyłącza można otrzymać dotację w wysokości 50 proc. jego wartości, jednak nie więcej niż 2000 zł. Oprócz tego przyłącze na preferencyjnych i korzystnych warunkach może zostać wykonane przez firmę wodociągową - dodaje Sławomir Grucel. 

W przypadku zlecenia usługi Wodociągom Jaworzno, sprawy dokumentacyjne związane z budową przyłącza prowadzone są przez przedsiębiorstwo. Dodatkowo Wodociągi na swoją usługę udzielają 10-letniej gwarancji. Również płatności rozkładane są na dogodne raty. Osoby niepodłączone mogą także przyłącz wykonać we własnym zakresie.

Więcej informacji na www.kanalizacja.jaworzno.pl