Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Upamiętnili Grunwald!

12 lipca 2020, 12:15

Upamiętnili Grunwald!

Upamiętnili Grunwald!

Pamięć o historycznym starciu wojsk Władysława Jagiełły z Krzyżakami na polach Grunwaldu w 1410 roku jest systematycznie kultywowana. Jak co roku, także władze Jaworzna złożyły hold polskim rycerzom w ramach uroczystych obchodów 610. rocznicy jednej z najważniejszych bitew europejskiego średniowiecza.

Obchody rozpoczęły się od żłożenia kwiatów pod pomnikiem Grunwladzkim. W imeniu władz samorządowych kwiaty złożyli m.in. Prezydent Miasta Paweł Silbert, Przewodniczący Rady Miejskiej w Jaworznie Tadeusz Kaczmarek, przedstawiciele stowarzyszeń i zespołów śpiewaczych. Następnie w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie - Szczakowej odbyła się uroczysta Msza Święta.

Popołudniowy festyn online

Coroczny festyn w niedzielne popołudnie z powodu trwającej epidemii przeniesie się do sieci. Mieszkańcy od godz. 15.00 do godz. 19:00 będą mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach kaligrafii, będą mogli zobaczyć pokaz średniowiecznej walki rycerskiej oraz wysłuchać odczytu wiersza Jana Kasprowicza "Grunwaldzkie pola pełne chwały".

Na transmisję online zapraszają Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie - Dom Kultury im. Zdzisława Krudzielskiego w Szczakowej oraz Towarzystwo Przyjaciół Miasta Jaworzna koło "Szczakowa".

Program online:

  • 15:00 - pokaz średniowiecznej walki rycerskiej,
  • 16:00 - odczyt wiersza Jana Kasprowicza "Grunwaldzkie pola pełne chwały"
  • 17:00 - warsztaty wypału naczyń glinianych w piecu jamowym,
  • 18:00 - warsztaty kaligrafii,
  • 19:00 - ogłoszenie konkursu z nagrodami.

***

W roku 1909 w Szczakowej zawiązał się Komitet Obywatelski, który zwrócił do władz austriackich o zgodę na budowę pomnika upamiętniającego zwycięstwo pod Grunwaldem. 15 lipca 1910 r. dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika. Wydarzenie to zgromadziło wielu mieszkańców Szczakowej i Jaworzna. Na pomniku umieszczona została tablica z napisem:  1410 – 1910 Grunwald "Praojcom na chwałę, braciom na otuchę". Pomnik był wówczas symbolem dążeń niepodległościowych ludności polskiej. W latach późniejszych pod pomnikiem odbywało się wiele uroczystości o charakterze patriotycznym. W roku 1914 pod pomnikiem miała miejsce zbiórka Drużyn Bartoszowych i skautów, którzy walczyli na frontach I Wojny Światowej. W okresie okupacji hitlerowskiej, w styczniu 1940 roku pomnik został zburzony przez Niemców, dzieląc los wielu pomników w Polsce. Ocalała jednak tablica, którą umieszczono ponownie w 1945 roku. Na szczycie zamontowano orła, jednak o innym kształcie, odlanego w szczakowskiej odlewni. Z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Miasta Jaworzna pod pomnikiem cyklicznie odbywają się uroczystości upamiętniające zwycięstwo.
 

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek