Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

27 kwietnia 2020, 12:51

Dzień Flagi i Święto Konstytucji

Początek maja to tradycyjnie okres uroczystości upamiętniających najważniejsze wydarzenia i symbole, które zapisały się w historii polskiej państwowości. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi, dzień później Święto Konstytucji 3 Maja. W tym roku przypada 229. rocznica uchwalenia tego - jednego z najstarszych na świecie, dokumentu regulującego ustrój prawny państwa. Ze względu na wprowadzony w kraju stan epidemii, tegoroczne obchody nie będą przebiegać według dotychczasowego ceremoniału.

Scenariusz uroczystości będzie dostosowany do obowiązujących zaleceń. W dniu Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja, o godz. 9:00 odprawiona zostanie msza święta w Kolegiacie Św. Wojciecha i Św. Katarzyny w intencji Ojczyzny i Mieszkańców Jaworzna. Ze strony samorządu we mszy świętej weźmie udział tylko delegacja, bez pocztów sztandarowych oraz orkiestry. Wybierając się do kościoła, pamiętajmy, że także w tym dniu Ilość osób uczestnicząca na mszy św. musi być zgodna z wytycznymi władz państwowych (1 osoba na 15 mkw.).

Po Mszy Św. nie przewiduje się uroczystości przy Pomniku Niepodległości, a jedynie symboliczne złożenie kwiatów w imieniu wszystkich mieszkańców przez przedstawicieli miasta. Prosimy zatem, aby nie wyznaczać do udziału we mszy świętej oraz składania kwiatów delegacji i pocztów sztandarowych szkół, zakładów pracy, innych organizacji czy też instytucji.

Zachęcamy do włączenia się w obchody świąt 3 Maja oraz Flagi Państwowej poprzez wywieszenie biało-czerwonych flag.

2 maja - Święto Flagi Państwowej

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od wizerunków orła - będącego godłem Polski i Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te symbole znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Te przyjęte przez Sejm w 1919 r. barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszyły Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Były także symbolem państwa, które nie istniało i narodu, który pod tymi barwami walczył o swoją niepodległość.

Wybór 2. maja na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nie jest przypadkowy. To dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje na temat szczytnych kart historii Polski. Bezpośrednio po Dniu Flagi obchodzona jest bowiem rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, upamiętniająca przyjęcie niezwykle istotnego dokumentu, który powstał w 1791 roku, w celu zlikwidowania wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych na świecie konstytucji, która w sposób kompleksowy regulowała ustrój prawny państwa.