Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

6 marca 2020, 12:12

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

Obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

W piątek, 6 marca br. w Centrum Kultury Teatr Sztuk w Jaworznie odbyła się konferencja naukowa z okazji obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, likwidacji obozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

Podczas konferencji młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchania wykładów pracowników Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Po części naukowej zebrani obejrzeli  spektaklu teatralnego pt. "Upalny dzień Janusza Wasylkowskiego" w reżyserii Dominika Sochy. Zaś wieczorem, o godz. 18:00 w Muzeum Miasta Jaworzna przy ul. Pocztowej 5 odbędzie się wystawa czasowa pt. "KL Auschwitz w plakacie polskim". Autorem scenariusza i kuratorem wystawy jest Paweł Warchoł. Wystawa dostępna będzie do 28 marca br.

***

W 2020 roku przypada 75. rocznica  zakończenia II wojny światowej, likwidacji podobozu Neu-Dachs i utworzenia Centralnego Obozu Pracy w Jaworznie.

Data 22-23 stycznia 2020 roku to 75. rocznica zakończenia niemieckiej okupacji Jaworzna i wyzwolenia podobozu Neu-Dachs w Jaworznie, filii KL Auschwitz-Birkenau. Infrastrukturę po niemieckim obozie przejęły komunistyczne władze bezpieczeństwa, tworząc w lutym 1945 roku obóz pracy, który w kwietniu 1945 roku został podniesiony do rangi Centralnego Obozu Pracy. Organizatorami obchodów są: Muzeum Miasta Jaworzna oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Katowicach.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek