Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Doczekał się pomnika

12 grudnia 2019, 13:09

fot. UM Jaworzno | 30 - centymetrowy pomnik chomika stanął na byczyńskim rynku

fot. UM Jaworzno | 30 - centymetrowy pomnik chomika stanął na byczyńskim rynku

W czwartek, 12 grudnia na byczyńskim rynku, odsłonięty został pierwszy w Polsce pomnik chomika europejskiego.

Chomik europejski jest zwierzęciem zagrożonym wyginięciem. Objęty jest krajowymi i międzynarodowymi aktami prawnymi, uznającymi ten gatunek za ściśle chroniony, wymagający ochrony czynnej oraz zakazującymi pogarszania stanu lub niszczenia terenów rozrodu lub odpoczynku. Badania prowadzone w Jaworznie 2014 i 2015 r. wykazały, że bez interwencji populacja wyginie. Rozpoczął się program ochrony chomika.

- Ostatnia zachowana populacja na terenie naszego miasta mieszka na wzgórzach wokół Byczyny, stąd pomysł na pomnik w tej dzielnicy. Od 2015 wspólnie z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu prowadzimy program ochronny czynnej tego gatunku. Kiedy rozpoczęliśmy nasze działania populacja była na skraju wyginięcia. Teraz ciągle pracujemy nad zwiększeniem ilości osobników, choć trzeba przyznać, że efekty nadal nie są tak dobre jak byśmy tego oszukiwali - wyjaśnia Marcin Tosza z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Jaworznie.

Obecnie chomik europejski uznawany jest za "gatunek parasolowy", który zapewnia ochronę polom uprawnym wraz z zamieszkującymi je gatunkami. W 1995 roku w Polsce został on uznany za gatunek chroniony. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wymienia go wśród gatunków objętych ochroną ścisłą, z zaznaczeniem że wymaga ochrony czynnej (jak np. żubr, nietoperze itp.).

Program ochrony chomika europejskiego w Jaworznie jest pierwszym w Polsce projektem tego typu. Wzorujemy się na dotychczasowych doświadczeniach państw "zachodnich" mi. in. Holandii. Ochrona chomika europejskiego prowadzona jest we współpracy z rolnikami uprawiającymi obszary na których występuje ten gatunek. Na dzień dzisiejszy populacja jest na skraju wymarcia, więc nie ma mowy o szkodach w uprawach.

W przygotowanym przez klub Niko Miejskiego Centrum Kultury i Sportu uroczystym odsłonięciu pomnika wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 20 i Przedszkola Miejskiego nr 18 oraz radna Anna Lichota.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek