Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Budżet Marszałkowski - ruszyło głosowanie

13 listopada 2019, 14:39

Budżet Marszałkowski - ruszyło głosowanie

Budżet Marszałkowski - ruszyło głosowanie

Wystartowała pierwsza edycja Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy województwa mogą wybierać spośród kilkudziesięciu z projektów. Część z nich dotyczy Jaworzna!

Głosy na zadania w śląskim budżecie partycypacyjnym możemy oddawać elektronicznie na stronie: http://bo.slaskie.pl . Głosy oddajemy na projekty o zasięgu całego województwa oraz regionalne – obejmujące kilka powiatów. Kiedy głosujemy na projekty wojewódzkie, mamy do dyspozycji 1 punkt. Na zadania w podregionach możemy oddać od 1 do 3 punktów. Głosowanie potrwa do 30 listopada. Sam budżet partycypacyjny daje nam pewien wpływ na to, jakie inwestycje i przedsięwzięcia realizowane będą w naszym województwie, również w Jaworznie.

Spośród wszystkich zadań, które zgłoszone zostały do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego kilka bezpośrednio dotyczy naszego miasta, zatem to na nie polecamy zwrócić uwagę:

  • Ciekawym projektem jest z pewnością ten zgłoszony przez Pawła Silberta, prezydenta naszego miasta. Zadanie „Fizyka po prostu” - Wykłady Feynmana dla uczniów Jaworzna i Zawiercia ma na celu otwarcie młodzieży na naukę fizyki, a nauczycieli na ciekawą formę jej nauczania, wszystko by fizyka stała się dla każdego dostępna, zrozumiała i prosta. W realizacji celu pomoże zakup i doposażenie 42 szkół z regionu Jaworzna i powiatu zawierciańskiego w podręczniki z wykładami i ćwiczenia uzupełniające, jednego z najwybitniejszych fizyków, laureata nagrody Nobla - Richarda Feynmana. Dodatkowo zaplanowano szkolenie i warsztaty dla kadry pedagogicznej z przedmiotowych placówek oświatowych.

Pozostałe zadania, które obejmują Jaworzno mają charakter sportowo-rekreacyjny oraz promujący zdrowy tryb życia:

  • Festiwal Zdrowia i Rekreacji przewiduje organizację na przełomie lipca i sierpnia 2020 r. festiwalu rekreacyjnego skierowanego do mieszkańców Jaworzna i Sosnowca. Całość ma objąć przedsięwzięcia o charakterze zdrowotnym w postaci badań dla mieszkańców Jaworzna i Sosnowca oraz na imprezę końcową z wydarzeniami artystycznymi, sportowymi i kulinarnym również dla dzieci, młodzieży oraz seniorów.
  • Zadanie „BO życie jest w naszych rękach” ma na celu doposażenie w defibrylatory Jaworzna oraz miejscowości na terenie powiatu zawierciańskiego. Projekt zakłada zainstalowanie defibrylatorów, przeprowadzeniu szkolenia i stworzeniu ogólnodostępnej Mapy Defibrylatorów na terenie obu powiatów w połączeniu z akcją profilaktyczną.
  • „Impreza 100lecia” to piknik sportowo – festiwalowy dla mieszkańców województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców Zawiercia i Jaworzna. Ma być przeznaczony dla całych rodzin: gry i zabawy dla najmłodszych dzieci, dla starszych turniej piłki nożnej z nagrodami, dla kibiców mecz piłki nożnej na najwyższym ekstraklasowym poziomie, a wieczorem dla wszystkich uczestników festiwal muzyczny z gwiazdami.
  • Jeszcze jedna propozycja, która ma być realizowana w naszym mieście, to "Festiwal górski - filmy, fotografie, prelekcje ludzi gór, muzyka!" - autorzy projektu zapewniają, że podczas festiwalu będziemy mogli za sprawą filmów, fotografii oraz ciekawych prelekcji przenieść się w najpieksniejsze polskie góry. Planowane sa też ekologiczne zajęcia dla dzieci oraz mobilna scianka wspinaczkowa.

Wśród projektów znajdują się również takie, które jaworznian mogą dotyczyć w pośredni sposób. My jednak, rzecz jasna, zachęcamy do wspierania tych, które biorą pod uwagę nasze miasto jako docelowe dla realizacji zadania.

Głosowanie odbywa się elektronicznie na stronie:http://bo.slaskie.pl/content/glosowanie . Do udziału w nim uprawnieni są wszyscy mieszkańcy województwa śląskiego. Będą potrzebne dane osobowe, na podstawie których weryfikowana będzie poprawność głosowania, ze względu na wymóg zapewnienia jego równości i bezpośredniości.

W jaki sposób można oddać swój głos. Poniżej opis w 4 krokach:

  • KROK 1 – wybierz zadania, przydzielając im odpowiednią liczbę punktów (1 punkt na zadania wojewódzkie, od 1 do 3 punktów na zadania z dowolnych podregionów). Jeżeli zmieniłeś zdanie i chcesz inaczej przyznać głosy - kliknij ponownie w zaznaczoną punktację. Możesz też kliknąć ANULUJ WYBÓR na dole strony - wówczas zostaną usunięte wszystkie zaznaczenia. Uwaga - punkty przyznajemy podczas jednej sesji dla zadania wojewódzkiego i dla zadań podregionalnych.
  • KROK 2 – uwierzytelnij się, podając swoje dane (imię i nazwisko, numer PESEL, imię matki, numer telefonu).
  • KROK 3 – potwierdź swój wybór, klikając WYŚLIJ
  • KROK 4 – zatwierdź oddawane głosy, wpisując kod, który otrzymasz smsem na wskazany numer telefonu oraz klikając ZATWIERDŹ

Po zatwierdzeniu nie będzie możliwości zmiany decyzji lub ponownego głosowania.