Blank gif

Blank gif

Licznik zadłużenia miasta
Więcej informacji

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia - materiał informacyjny w sprawie koronawirusa

Prace przy Grzegorzu

9 października 2019, 14:11

fot. UM Jaworzno Z wizytą na budowie nowego szybu

fot. UM Jaworzno Z wizytą na budowie nowego szybu

Dziś prezydent Paweł Silbert wraz z zastępcą, Moniką Bryl odwiedzili trwającą budowę szybu Grzegorz - kolejnej wielkiej inwestycji spółki TAURON, prowadzonej w Jaworznie. Przedstawicielom władz miasta towarzyszyli wicemarszałek województwa śląskiego, Dariusz Starzycki oraz radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Maria Materla.

Budowa szybu Grzegorz to po bloku energetycznym 910MW kolejna, strategiczna inwestycja spółki. Prace są już mocno zaawansowane, drążony szyb osiągnął 40 metrów głębokości i może się pogłębiać nawet o 10 metrów tygodniowo.

Nowy szyb wydłuży efektywne wydobycie w ZG Sobieski o co najmniej 50 lat. Będzie on miał ma początku funkcję wentylacyjną. Niezwykle istotne jest to, że jego użytkowanie pozwoli docelowo na skrócenie drogi dotarcia do ściany wydobywczej o ponad połowę. Będzie to miało duży wpływ na wydajność pracy i bezpieczeństwo górników. Szyb drążony jest z wykorzystaniem nowoczesnej technologii mrożenia górotworu. Zapewnia ona dodatkowe bezpieczeństwo, któremu mogły zagrażać występujące tam warstwy wodonośne, stanowiące naturalne zagrożenie dla tego rodzaju prac. Mrożenie będzie stosowane aż do osiągnięcia głębokości ok. 475 metrów. Docelowo szyb będzie miał 870 m głębokości przy 7,5 m średnicy.

Na miejscu stoi już wieża szybowa, której budowa jest również innowacyjnym rozwiązaniem. Związane jest to z zastosowaniem wieży szybowej ostatecznej przy drążeniu szybu, co oznacza, że jej konstrukcja umożliwia adaptację na okres głębienia szybu bez konieczności jej późniejszego demontażu i zastąpienia nową. Wieża docelowo będzie miała 52 m.

Zakończenie całej inwestycji, łącznie z pełną infrastrukturą na powierzchni planowane jest na 2023 rok. Łączna wartość projektu to ok. 550 mln zł.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek