Dożynki Miejskie za nami

26 sierpnia 2019, 12:01

Dożynki Miejskie za nami

Zgodnie ze staropolskim zwyczajem uroczyście obchodzone jest święto plonów. Także i w tym roku w naszym mieście zakończenie zbioru płodów ziemi było połączone z dobrą zabawą. Jaworznickie dożynki odbyły się w niedzielę, 25 sierpnia na jaworznickim Rynku.

Tegoroczne dożynki rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Kolegiacie pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny. Po Mszy Św. uczestnicy z udziałem orkiestry dętej przemaszerowali ulicami Śródmieścia na jaworznicki Rynek. Tam odbył się okolicznościowy program, na który złożyły się: obrzędy dożynkowe, występy zespołów śpiewaczych, prezentacje ludowej twórczości artystycznej, wystawa płodów rolnych, a także degustacja chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów, który starości tegorocznych dożynek Patrycja i Zbigniew Fidzińscy wraz z Zastępcą Prezydenta Moniką Bryl rozdali mieszkańcom.

Podczas ceremoniału dożynkowego Zastępca Prezydenta Miasta Monika Bryl podziękowała za trud i pracę jaworznickim rolnikom oraz Prezesowi Miejskiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Jaworznie Tadeuszowi Brzósce. Podziękowania wręczono również na ręce rolników za pracę i kultywowanie pięknej rolniczej tradycji.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek